Svijet

Deset godina bitcoina: Od potpune nepoznanice do "potresa" na tržištu

Autor: Biznis.ba
Deset godina bitcoina: Od potpune nepoznanice do "potresa" na tržištu

Prije deset godina anonimni kriptograf izložio je načela autonomne ‘online’ valute, koja bi postojala izvan dosega vlada i centralnih banaka.

Danas nestabilnost bitcoina puni naslovnice, ali tehnologija koja se nalazi iza njega obećava dublju promjenu.

Digitalna valuta bitcoin jedan je od najvećih finansijskih fenomena našeg doba. I dok je njena povremena rekordna tržišna vrijednost potpirivala snove o brzom bogaćenju, ovogodišnji pad je probudio strahove da bi se mogao rasprsnuti kao balon od sapunice.

Bitcoin je prije 10 godina pokrenuo anonimni kriptograf koji je pod imenom "Satoshi Nakamoto" objavio načela autonomnog digitalnog novca. Njegove ideje su bile revolucionarne: Nema kontrole centralnih banaka, nema nacionalnih granica. Umjesto toga će mehanizam pod nazivom blockchain osigurati povjerenje i sigurnost u sistem.

Ugrubo rečeno, blockchain je javno dostupna kartoteka transakcija koje se snimaju jedna za drugom.

Ako neko pokuša narušiti ovaj lanac, to će odmah biti vidljivo jer je dostupno više zapisa. Tako ovaj sistem ne dopušta korištenje virtuelnog novca više od jednom, na primjer.

Bitcoini se generišu, odnosno ‘rudare’, pomoću kompleksnih kompjuterskih matematičkih procesa.

Količina bitcoina je ograničena i što se 'rudari' više približe limitu to će postupak biti zahtjevniji.

Satoshijev proglas objavljen je putem mailing liste u novembru 2008. Dva mjeseca kasnije, stvoren je softver.

Ulaganja su krenula s kolapsom investicione banke "Lehman Brothers" koje je upala u krizu. Bitcoin se niotkuda pojavio kao alternativa.

Vjeruje se da Satoshi Nakamoto posjeduje milion bitcoina što je oko 6.3 milijardi dolara – bogatstvo koje je ostalo netaknuto. Misterija njegovog ili njenog identiteta velika je zagonetka koju mnogi pokušavaju riješiti.

Satoshi je samo virtuelno komunicirao sa svojim kolegama iz svijeta bitcoina prije nego što se potpuno povukao u izolaciju.

Bilo je potrebno neko vrijeme da bitcoin dobije zamah. U početku je samo bio igralište za kompjuterske stručnjake.

U priči koja je ušla u legendu, neki je programer navodno s 10.000 bitcoina platio dostavu dvije pizze 2010. godine. Na vrhuncu euforije bitcoinom prošle godine, ta dostava bi koštala 190 miliona dolara, a čak i danas, nakon znatnog pada vrijednosti kriptovalute, tog nesretnika bi dvije pizze koštale 63 miliona dolara.

Jedni od prvih koji su profitirali od ove kriptovalute su bili ‘online’ kriminalci. Na crnim internet tržištima kao što je "Silk Road", bitcoin se mogao koristiti za kupovinu droge i oružja.

U ranim danima bitcoin su karakterisale brze fluktuacije vrijednosti, što je privuklo brojne špekulante. Na samom početku vrijednost bitcoina se kretala od nekoliko evra do nekoliko desetina i nazad.

Pažnja javnosti i limitiran broj bitcoina, koji dostiže brojku od oko 21 milion jedinica, doveo je do prave zlatne groznice u posljednjih nekoliko godina. Vrijednost valute skočila je još više.

Zbog tačno određenog broja jedinica bitcoina koji je odredio Satoshi, sve kompleksniji i energijski zahtjevniji proces rudarenja zahtijeva korištenje farmi servera. Na Islandu, koji ima jeftinu geotermalnu energiju, razvila se cijela industrija rudarenja.

Bitcoin je izgubio dvije trećine svoje vrijednosti ove godine, ali osjećaj zlatne groznice još nije popustio. Moglo bi da prođe još 20 godina prije nego li se proizvedu sve moguće jedinice bitcoina.

Međutim, tehnologija koja stoji iza bitcoina, blockchain, privukla je najveći interes banaka i drugih institucija, od glazbene do automobilske. A to je zato što pridonosi sigurnosti internet transakcija.

Kritičari blockchaina kažu da je lančani sistem spor i nezgrapan, ali zagovornici tehnologije tvrde kako se problemi mogu riješiti te je njihova potencijalna sigurnosna dobrobit ogromna.

"Tehnologija je još u ranim godinama razvoja, treba sazrijeti kako bi se mogla razviti za korištenje u druge svrhe", rekao je profesor Kristof Meinel, stručnjak za internet tehnologiju i sisteme sa Univerziteta u Potsdamu.

Finansijska industrija dijeli sličan pogled na ovu tehnologiju:

"Blockchain ima potencijal da promijeni način na koji kupujemo i prodajemo, sarađujemo s vladom i potvrđujemo autentičnost svega od vlasništva do porijektla organskog povrća", napisali su iz investicione banke "Goldman Sachs".

Blockchain nudi jednostavan i siguran način verifikacije gotovo svake vrste transakcije, čime ujedno uklanja potrebu za posrednikom ili centralizovanim tačkama potvrde.

Riječ je o tehnologiji koja bi mogla da poremeti veliki broj industrija, dovodeći u pitanje dugogodišnje poslovne modele, od osiguranja do nekretnina.

Biznis.ba