Svijet

Novi pad cijena nafte, na londonskom tržištu više od 2 posto

Autor: Biznis.ba
Novi pad cijena nafte, na londonskom tržištu više od 2 posto

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošlog tjedna pale jer zbog brzog širenja varijante koronavirusa omikron sve više zemalja ponovno uvodi restriktivne mjere, što bi moglo oslabiti potražnju za naftom.

Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošloga tjedna 2.6 posto, na 73.52 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1.3 posto, na 70.86 dolara.

Zabrinutost omikronom

Pad cijena nafte, čime su izgubile dio dobitaka od prethodnoga tjedna, posljedica je zabrinutosti trgovaca jer u svijetu brzo raste broj zaraženih omikronom. U Danskoj, Južnoj Africi, Britaniji i nekim drugim zemljama broj novih slučajeva zaraze udvostručuje se svaka dva dana.

Stoga sve više zemalja, uključujući Britaniju, Nizozemsku i Dansku, ponovno uvodi restriktivne mjere, i to uoči božićnih blagdana.

U SAD-u je, pak, brzo širenje omikrona navelo mnoge tvrtke da odgode planove povratka radnika u urede.

"Poruke opreza i upozorenja o novom valu covida sve su glasniji kako se približavaju blagdani na kraju godine, kvareći raspoloženje na tržištu. Cijene nafte mogle bi idućih nekoliko tjedana stagnirati u skromnoj blagdanskoj trgovini", rekla je Vandana Hari iz Vanda Insightsa.

Zbog omikrona su neke vlade uvele i ograničenja putovanja kako bi zaustavile širenje virusa.

"Raširena ograničenja sigurna su najava novih nevolja", rekao je Tamas Varga iz naftne brokerske tvrtke PVM.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavila je da će nagli rast broja slučajeva covida-19 nakon pojave omikrona smanjiti globalnu potražnju za naftom upravo u razdoblju povećanja proizvodnje, posebno u SAD-u.

Procijenili su i da će ponuda biti veća od potražnje barem do kraja sljedeće godine.

Tim više što u SAD-u raste proizvodnja. Kompanija Baker Hughes objavila je u petak da je broj aktivnih naftnih i plinskih postrojenja, što je indikator buduće proizvodnje, u proteklom tjednu porastao za tri, na njih ukupno 579.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte i njezini saveznici, predvođeni Rusijom, poručili su, pak, da bi se mogli okupiti i prije 4. siječnja, ako ocijene da zbog izmijenjenih izgleda za potražnju moraju preispitati odluku o povećanju proizvodnje za 400 tisuća barela dnevno u siječnju.

A upravo zbog povećanja proizvodnje cijene nafte spustile su početkom četvrtog tromjesečja s najviših razina u više godina.

( Hina)