BiH

PowerUP program unapređenja poslovanja za male, srednje i startup kompanije

Autor: Biznis.ba
PowerUP program unapređenja poslovanja za male, srednje i startup kompanije

Predstavnici inovativnih malih, srednjih ili startup kompanija pozvani su da se prijave na PowerUP, besplatni program unapređenja poslovanja za više od 200 kompanija s područja zapadnog Balkana.

PowerUP program pokreće Svjetska banka, finansira ga Evropska unija u okviru Programa za razvoj i inovacije preduzeća zapadnog Balkana (WB EDIF), a provodi se uz podršku globalne konsultantske kompanije Deloitte.

Sve kompanije odabrane za učešće u ovom programu dobit će podršku i obuku za dalji razvoj poslovanja usmjerenu na jačanje otpornosti na krizu uzrokovanu pandemijom Covid-19, te povećanje njihove sposobnosti privlačenja investicija.

Voditelj Odjela za konsalting i savjetovanje povezano s upravljanjem rizicima iz Deloittea Muhamed Semić navodi da je PowerUP program namijenjen inovativnim mladim kompanijama iz različitih industrija koje su u potrazi za novim načinima povećanja baze klijenata, unapređenjem poslovnih modela uslijed krize izazvane pandemijom, te koje su potencijalno zainteresirane za vanjske investicije.

- Neke od tema kojima ćemo se baviti vezane su za širenje tržišta i pozicioniranje, unapređenje finansijskih i internih performansi kompanije, poboljšanje brandinga kompanije, te vještina prezentiranja - pitchinga. Kroz sve te teme bit će prožet i pristup inoviranju i prilagođavanju poslovnog modela eksternim promjenama i novim uvjetima poslovanja - dodao je Semić.

Program je predviđen da traje od oktobra 2020. godine do februara 2021. godine, a oko 100 kompanija s najboljim učinkom tokom programa bit će pozvano da se u martu 2021. godine takmiči u "PowerUP finalu".

Konsultantica u Odjelu za konsalting i savjetovanje povezano s upravljanjem rizicima iz Deloittea Elma Delalić naglašava da će taj završni događaj omogućiti kompanijama priliku da predstave poslovanje i sve ono što su uradili tokom trajanja programa ekskluzivno pozvanoj grupi investitora i poslovnih lidera iz regije i šire.

Za učešće u programu kompanije trebaju biti prijavljene i registrirane u jednoj od zemalja zapadnog Balkana, poslovati najmanje jednu godinu, upošljavati između tri i 100 uposlenika, te trebaju biti inovativne i imati proizvod/uslugu koja donosi prihod na najmanje jednom tržištu.

Kompanije se ne smiju baviti proizvodnjom alkohola, duhana, oružja ili drugim srodnim djelatnostima, pojašnjeno je iz kompanije Deloitte.

Aplikacije za program su otvorene do 30. septembra, te prijavu je moguće izvršiti na ovom linku.

Biznis.ba / FENA