BiH

Smailbegović: Apeliram da se zakon što prije donese

Autor: Biznis.ba
Smailbegović: Apeliram da se zakon što prije donese

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović prilikom današnjeg obraćanja javnosti predstavnika federalnih institucija kazao je kako je Udruženje poslodavaca od početka uključeno i pokušava da maksimalno konzumira pravo da učestuje u kreiranju zakona i ovih odluka kao što je Prijedlog zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica nastalih usljed pandemije koronavirusa.

- Apeliram da se ovaj zakon što prije donese i izglasa. Jedna pozitivna stvar ovog zakona što on ima širok obuhvat, od velikih kompanija do poduzetnika tamo gdje je jedan zaposlenik to je vrlo dobra stvar. Sljedeća dobra stvar je da je praktično ovdje ugrađen samo jedan filter a to je pad prometa od 20 posto. Vlada se odlučila da ide s jednim širim odubvatom, da isključi samo ovaj dio poslodavaca koji imaju pad prometa od 20 posto - kazao je Smailbegović.

Dodao je da je Udruženje poslodavaca uputilo i svoje amandmane poslanicima.

- Dali smo svoje primjedbe. One se svode na tri ključne stvari. Jedna je da se dorade kriteriji za ovaj pad prometa, šta je to osnovica, po kojem će se računati. Dakle u zakonu sada stoji da je to prosjek januara i februara. Mi mislimo da treba dodati još dva kriterija a to je određeni mjesec u prošloj godini u poređenju s mjesecom u ovoj godini, za firme koje imaju sezonski karakter poslovanja i za firme koje eventualno posluju po projektom principu. Dakle da bude prosjek prošle godine u odnosu na posmatrani mjesec u ovoj godini. I onda je to kriterij koji će zadovoljiti sve firme - kazao je Smailbegović.

Prema njegovim riječima, sljedeća primjedba se odnosila na sam fiskalni kapacitet.

- To su doprinosi na minimalne plate i jako puno posebno sitnih, malih firmi, obrtnika itd., kojima je zabranjen rad, koji imaju značajniji pad prometa od 20 posto, koji imaju 50, 60, 70 posto pad prometa, oni ne mogu preživjeti samo s ovim doprinosima na minimalnu platu i to će trebati naćini načina da se osigura i regresiranje minimalne plate kako bi onda mogli zadržati svoja radna mjesta. Sada je ovdje pitanje nadležnosti kantona, Federacije. Mi smo imali ideju da se ovo pokuša kroz ovaj zakon riješiti - dodao je Smailbegović.

Ukoliko ovo nije moguće, on je kazao da će pozvati kantone da se uključe u komplentu priču i da se napravi jedan komplementaran sistem da se pomogne onim radnicima kojim je značajno pao promet.

Smailbegović je mišljenja da se pandemiji koronavirusa nazire kraj u narednih par mjeseci.

- Vidimo da se Evropa pomalo i otvara, da je to krenulo u neku normalizaciju koja će trajati - kazao je dodavši kako bi Vlada već trebala pripremati zakonsku regulativu, poslovni ambijent, u situaciji kada se ovo završi i kada privreda treba da krene jednom uzlaznom putanjom.

Biznis.ba / FENA