Treći po veličini svjetski proizvođač automobila suočava se s oštrom konkurencijom u inozemstvu, a očekuje se da će drugi mandat novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa donijeti veće carine.
Kod kuće, međutim, Hyundai se suočava sa skromnom potražnjom, pogoršanom političkim previranjima nakon što je svrgnuti predsjednik Yoon Suk-yeol izdao dekret o izvanrednom stanju početkom decembra.
Planirani obujam ulaganja od 24,3 biliona wona (16,1 milijarda eura) predstavlja porast od više od 19 posto u usporedbi s prošlogodišnjim 20,4 bilijuna wona (13,6 milijardi eura), objavio je Hyundai Motor Group u četvrtak u priopćenju za javnost. Iznos uključuje ulaganja podružnica grupe, uključujući proizvođače automobila Hyundai Motor i Kia.
Odluka o "provođenju najveće investicije u Južnoj Koreji ove godine proizlazi iz uvjerenja da su kontinuirana i stabilna ulaganja ključna za prevladavanje kriza i osiguranje buduće pokretačke snage rasta u sve neizvjesnijem okruženju", napisala je grupa, prema francuskom novinska agencija AFP.
Od ukupnog iznosa ulaganja planiranih za ovu godinu, planiraju uložiti 11.500 milijardi wona (7,6 milijardi eura) u istraživanje i razvoj proizvoda sljedeće generacije, kao i tehnologije na vodik i elektrifikaciju, objavili su.
Planiraju uložiti 12.000 milijardi wona (osam milijardi eura) u opća ulaganja usmjerena na širenje proizvodnje električnih vozila i razvoj novih modela. Hyundai Motor planira lansirati 21 model električnih automobila do 2030. godine, dok sestrinska firma Kia planira lansirati 15 modela do 2027. godine.
Plan ulaganja trebao bi "doprinijeti oživljavanju (južnokorejske) privrede napretku povezanih industrija", naglašava grupa.
Oko 800 milijardi wona (532 miliona eura) potrošit će se na strateška ulaganja, uključujući razvoj autonomne vožnje, softvera i umjetne inteligencije.