Japan uvodi novo sigurnosno pravilo, trebalo bi smanjiti broj saobraćajnih nesreća
Po novome, tražit će da svi novi automatski putnički automobili imaju tehnologiju koja sprječava vozače da nenamjerno ubrzavaju pritiskom na gas umjesto na kočnicu, objavilo je njihovo ministarstvo saobraćaja.
Kako se Japan suočava s brzim starenjem populacije, nada se da će novo pravilo smanjiti broj saobraćajnih nesreća, koje često uzrokuju stariji vozači. Novi propisi su u skladu s UN-ovim propisima i trebali bi stupiti na snagu u junu iduće godine, prenosi Index.
"Japan od 2022. godine predlaže da to postane međunarodni standard", rekao je ministar saobraćaja Tetsuo Saito na konferenciji za medije krajem juna.
"Pripremit ćemo se za nove propise i nastojati poboljšati sigurnost automobila", rekao je, ne navodeći tačno vrijeme uvođenja novog sistema.
Tehnologija će suzbiti ubrzanje, što znači da će se automobil zaustaviti prije nego što udari u značajan objekt ili će usporiti na manje od 8 kilometara na sat ako se sudar ne može izbjeći, čak i ako vozač potpuno pritisne papučicu gasa na udaljenosti od 1 do 1.5 metara.
Kada se tehnologija aktivira, na zaslonu u vozilu će se također prikazati upozorenje, poput: "Makni nogu s papučice gasa", prema ministarstvu.
Ministarstvo će revidirati svoje uredbe nakon što se propisi UN-a formalno dogovore u novembru ove godine, zahtijevajući od novih automatskih modela da prvo instaliraju tehnologiju prije nego što se proširi na nove automobile postojećih modela.
Automobili s ručnim mjenjačem su izuzeti od novog pravila jer je manje vjerovatno da će uzrokovati nesreće koje proizlaze iz pritiskanja pogrešne papučice, prema ministarstvu.
Većina novih automobila u Japanu već je opremljena sličnom tehnologijom, a neki proizvođači automobila također prodaju proizvode koji se mogu naknadno ugraditi u postojeće automobile.
Prema Institutu za istraživanje saobraćajnih nesreća i analizu podataka, Japan je u 2023. godini zabilježio 3110 saobraćajnih nesreća uzrokovanih vozačima koji su zamijenili papučicu gasa s kočnicom, što je dovelo do 38 smrtnih slučajeva i 4343 povrede.