Kina izvozi mnogo više automobila na benzin nego električnih vozila
Međutim, istina je potpuno drugačija: većina kineskih automobila izvan Kine ima benzinski motor.
U prva tri kvartala 2024. Kina je u prosjeku izvozila 539.000 automobila mjesečno. To je 27,3 posto više nego lani. Čak 78 posto izvezenih automobila u prvih devet mjeseci su bili modeli sa SUS motorima, uglavnom benzinci i klasični hibridi. U stvari, udio kineskih automobila sa SUS motorom je još veći, jer preostalih 22 posto čine takozvani ‘NEV-ovi‘ (New energy vehicles) u koju spadaju svi automobili s utičnicom, pa tako i plug-in hibridi. Štaviše, udio ovakvih automobila u kineskom izvozu je u stvari pao, jer je prošle godine činio 24,5 posto, navodi Jutarnji.hr.
Takođe, uprkos povećanom izvozu, ukupna proizvodnja kineskih automobila sa SUS motorom je pala. Potražnja za njima u samoj Kini je pala brže nego od rasta izvoza, što je rezultiralo s ukupno oko 1,5 miliona manje proizvedenih kineskih automobila sa SUS motorima. S druge strane proizvodnja takozvanih NEV-a je porasla za ukupno 32,5 posto što jasno pokazuje koliko ova kategorija raste u samoj Kini.
Ukupna kineska proizvodnja automobila u prva tri tromesečja ove godine je bila 2,4 posto veća nego u periodu januar-septembar 2023. godine.
Sve ove brojke dolaze iz Automobilityja, ali ih je potvrdila i trgovačka organizacija CAAM, odnosno Kinesko udruženje proizvođača automobila. Treba naglasiti da kineski izvozni automobil ne dolazi nužno od kineske marke. Na primjer, Tesla je na sedmom mestu među kineskim izvoznicima automobila s 216.000 automobila, a zajedno s BYD-om ćini više od polovine (56 %) izvezenih NEV-ova. Top 10 najvećih izvoznika se uglavnom sastoji od robnih marki koje ne poznajemo u Evropi. New York Times je prošlog meseca naveo Rusiju kao najveće izvozno tržište za kineske (SUS) automobile, dok su ti često jeftini modeli takođe veoma traženi u jugoistočnoj Aziji.