Adidas je još 2022. godine prekinuo veze s Westom, koji je poznat i kao Ye, i to nakon niza antisemitskih komentara koje je napisao na društvenim mrežama. Bez obzira na to, potražnja za njegovim tenama nije opala te su i dalje veoma popularne u preprodaji.
Adidas je tu odluku donio nakon što su fluktuacije tečaja kompaniju koštale milijardu eura.
Na finansije njemačkog proizvođača sportske odjeće prošle je godine utjecao prekid poslovanja s brendom Yeezy i snižavanje cijena u svrhu smanjenja zaliha, navodi se u saopćenju Adidasa.
Uprkos značajnim poteškoćama, Adidas je ostvario operativnu dobit od 268 miliona eura u 2023. godini te očekuje da će u ovoj godini gotovo udvostručiti taj iznos.
"Poboljšanje je rezultat boljeg operativnog poslovanja od oko 100 miliona eura i odluci da se ne otpiše zaliha Yeezy tena vrijedna 268 miliona eura", rekao je izvršni direktor Adidasa Bjorn Gulden.
On je početkom 2023. godine doveden iz konkurentske kompanije Puma kako bi pokrenuo preokret u Adidasu nakon što je nakon prekida saradnje s brendom Yeezy kompanija imala neprodane tene u vrijednosti od oko 1,2 milijarde dolara.
Iako je kompanija prošle godine prodala nešto od svojih zaliha, neto prodaja iz tog partnerstva je bila oko 450 miliona eura niža nego 2022. godine.
Adidas je rekao da sada planira prodati svoje preostale zalihe Yeezy tena po "najnižim" cijenama troškova proizvodnje dok pokušava nadoknaditi gubitke iz nekada unosnog partnerstva.
Najnovije procjene kompanije još uvijek uključuju potencijalni otpis preostalih Yeezy proizvoda, što bi koštalo oko 300 miliona eura.