Varta je prošle godine s većinskim dioničarem, austrijskim poduzetnikom Michaelom Tojnerom, i s bankama dogovorila temeljito restrukturiranje.
Tojner je u firmu ubrizgao dodatnih 50 miliona eura, a banke su ublažile uslove kreditiranja i produžile ugovore kako bi se Varta finansijski stabilizirala, podsjeća agencija dpa.
Jučer navečer kompanija je objavila da se kriza u poslovanju dodatno produbila, u svim segmentima, dodavši da razgovara s vjerovnicima i ulagačima, prenosi Index hr.
Vartu su uzdrmali pad potražnje, jeftinija azijska konkurencija i kibernetički napad u veljači, otežavši pokušaje restrukturiranja poslovanja.
Potražnja za malim litij-ionskim baterijskim ćelijama za proizvode poput slušalica uvelike oscilira, a neočekivano je oslabila i potražnja za sistemima pohrane energije proizvedene u solarnim instalacijama.
Kompanija se žali i na niske cijene konkurenata u segmentu sistema za pohranu energije i na kontinuirane probleme u opskrbnim lancima. Da stvar bude još gora, hakeri su u februaur napali Vartine računarske sisteme i paralizirali proizvodnju na više sedmica.
Ekonomske posljedice kibernetičkog napada još nije moguće procijeniti, priopćila je Varta, odgodivši prezentaciju konsolidiranih finansijskih izvješća za 2023. godinu.