Na sastanku su prisustvovali Eugene Philip Rhuggenaath (izvršni direktor), Akihiko Nishio (potpredsjednik za razvojno finansiranje - DFIVP), Dirk Reinermann (direktor za mobilizaciju IDA-e i korporativne finansije IBRD-a), Xiaoqing Yu (direktorica za Zapadni Balkan, Evropu i Centralnu Aziju) i Christopher Sheldon (menadžer za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru). Predstavnici Svjetske banke su istakli značaj projekata koji su doprinijeli ekonomskom razvoju zemlje i poboljšanju životnih uslova građana. Također, naglasili su važnost nastavka ove saradnje za buduće infrastrukturne projekte i investicije.
Izvršni direktor Eugene Philip Rhuggenaath uručio je predsjedavajućem Predsjedništva BiH dr. Denisu Bećiroviću publikaciju objavljenu u povodu trideset godina saradnje Svjetske banke i Bosne i Hercegovine.
U historiji Svjetske banke, Bosna i Hercegovina je prva zemlja koja je izašla iz rata i za samo 28 godina postala donator Međunarodne asocijacije za razvoj (IDA). Predstavnici Svjetske banke su s ponosom istakli da je Bosna i Hercegovina od prošle godine postala zemlja donator prema Svjetskoj banci, naglašavajući da je Bosna i Hercegovina tokom perioda 1996-2000. godina bila najveći per capita primalac povoljnih kredita Svjetske banke putem IDA-e, čime je pokazala svoj značajan napredak i razvoj.
Predsjedavajući dr. Bećirović je iskazao zadovoljstvo činjenicom da je Bosna i Hercegovina prešla put od primaoca razvojne pomoći do partnera Svjetske banke: “Od zemlje koja je bila jedan od najvećih korisnika razvojne pomoći i povoljnih kredita, danas smo postali pouzdan partner u implementaciji ključnih projekata. Naš zajednički rad rezultirao je značajnim poboljšanjima u infrastrukturi, zdravstvu, obrazovanju i drugim sektorima. Ovaj napredak ne bi bio moguć bez kontinuirane podrške i saradnje sa Svjetskom bankom, na čemu smo izuzetno zahvalni”, rekao je dr. Bećirović.
Poseban povod za sastanak je i obilježavanje 30 godina partnerstva između Bosne i Hercegovine i Svjetske banke ali i obilježavanje 20 godina od obnove Starog mosta u Mostaru.
Predstavnici Svjetske banke istakli su značaj dosadašnjih ulaganja u Bosnu i Hercegovinu. Zaključno sa 2022. godinom, Svjetska banka je u BiH investirala oko 2,8 milijardi američkih dolara kroz 95 projekata.
Također, tokom perioda 2023-2024. godina dogovorena su dodatna dva projekta u vrijednosti od oko 150 miliona američkih dolara. Posebno se ističe najznačajniji ulagač IDA, koja je također investirala u rekonstrukciju Starog mosta u Mostaru u okviru svojih 65 projekata.
Ovaj sastanak je još jednom potvrdio snažnu saradnju između Bosne i Hercegovine i Svjetske banke. Predsjedavajući dr. Bećirović i predstavnici Svjetske banke izrazili su zajedničku posvećenost nastavku rada na projektima koji će donijeti dalji ekonomski i društveni napredak.