Neto dobit koja se može pripisati akcionarima iznosila je 1,43 milijarde dolara, u poređenju sa srednjom prognozom od 667,5 miliona dolara prema anketi analitičara LSEG-a.
UBS se vratio na put profita u prvom kvartalu 2024. nakon dva tromjesečna gubitka povezana s preuzimanjem posrnulog domaćeg rivala Credit Suisse — intenzivnog, sada završenog procesa opterećenog upozorenjima OECD-a o “novim rizicima i izazovima” za šire švicarsku ekonomiju i zabrinutostima vlade u vezi s kapitalnim zahtjevima novonastalog bankarskog giganta. UBS se brani tvrdeći da nije “prevelik da bi propao.”
Sindikat banaka podstakao je UBS da smanji troškove, a bankarski div je u svom izvještaju o zaradi za drugo tromjesečje naveo da očekuje da će 2024. godinu završiti sa kumulativnom bruto uštedom od 7 milijardi dolara iz ugovora sa Credit Suisse-om, od ciljanih 13 milijardi dolara do 2026. godine. Ove brojke se porede sa osnovnom linijom iz 2022. UBS se i dalje suočava sa značajnim zadacima integracije svog IT sistema sa sistemom Credit Suisse-a, zajedno sa migracijom klijenata — gdje će taj prelaz trajati oko 18 mjeseci, izvijestio je Reuters ranije ovog mjeseca.
Godinu i po nakon velikog spajanja UBS-a sa Credit Suisse-om, sada je na izvršnom direktoru Sergiu Ermottiju da usmjeri putanju banke u odnosu na pejzaž oblikovan geopolitičkom nestabilnošću, padom kamatnih stopa i pritiscima da održi korak sa dvocifrenim rastom profita američkih konkurenata, kao što su Goldman Sachs i Morgan Stanley, prenosi Bankar me Na domaćem tržištu, UBS posluje unutar granica ekonomije definisane stabilnim švicarskim frankom i padom godišnje inflacije koja je u septembru iznosila samo 0,8%, postavljajući pitanja o daljem ublažavanju monetarne politike od strane Švicarske narodne banke — i uticaju takvih intervencija na profitabilnost komercijalnih zajmodavaca.
Rezultati UBS-a dolaze nakon rasta dobiti najvećeg njemačkog zajmodavca Deutsche Bank prošle srijede i pridružuju se ovosedmičnom nizu izvještaja evropskih zajmodavaca za treće tromjesečje, uključujući BNP Paribas i Santander.