Berza u Hong Kongu zabilježila je skok novih kotacija po prvi put nakon tri uzastopne godine pada, u smislu vrijednosti poslova, prema podacima koje je prikupio Dealogic. To je uključivalo početne javne ponude i dodatne naknadne prodaje dionica.
Gradska je berza prikupila ukupno 10,65 milijardi dolara kroz 63 posla ove godine, što je značajan porast od više od 80% u usporedbi s 5,89 milijardi dolara prikupljenih kroz 67 u 2023. godini — što je bilo najniže od 2001., prema Dealogicu.
Kao još jedan znak da firme i investitori vraćaju povjerenje u tržište Hong Konga, prosječna veličina posla gotovo se udvostručila u odnosu na prethodnu godinu na 169 miliona dolara.
Broj firmi koje traže javne borave u Hong Kongu počeo je rasti u drugoj polovici ove godine, budući da je kinesko regulatorno tijelo za vrijednosne papire u aprilu obećalo da će podržati tržište Hong Konga i omogućiti više IPO-a vodećih kompanija s kopna.
Pojačani paket poticaja Pekinga dodatno je potaknuo interes kompanija za prikupljanje kapitala u offshore gradu i namamio natrag neke strane kapitalne fondove, rekli su stručnjaci.
Gledajući samo IPO-e, Hong Kong bi trebao zauzeti četvrto mjesto u svijetu po prikupljenim sredstvima ove godine, prema KPMG-u, zaostajući za indijskom i američkom berzom.
"Postoji velika zadržana potražnja za prikupljanjem kapitala" od 2022., kada se gradska ekonomija pokušala osloboditi usporavanja izazvanog pandemijom, rekao je Andy Maynard, izvršni direktor i voditelj dionica u China Renaissanceu u e-poruci.
Uprkos nekim "znakovima života", Maynard je upozorio da tek kada "vidimo nastavak poboljšanja u kopnenom gospodarstvu i geopolitičke napetosti nastave omekšavati", možemo očekivati daljnji porast IPO aktivnosti u Hong Kongu.
Godinama je aktivnost uvrštenja u azijsko financijsko središte bila u padu jer su geopolitičke napetosti i više kamatne stope na globalnoj razini umanjile apetit ulagača za kupnjom dioničkih tržišta Hong Konga i Kine, prenosi SEEbiz.
Kineska ekonomska kriza i tvrdoglava kriza na tržištu nekretnina također su izazvali zabrinutost među izdavateljima i ulagačima kada je riječ o procjenama firmi.
Osjećaj ulagača poboljšao se ove godine, posebno prema sektorima koji bi imali koristi od potpore politike, kao što su poduzeća povezana s potrošnjom, rekao je Qing Wang, predsjednik i glavni strateg u Shanghai Chongyang Investment Managementu.
Grupa Midea, koja prodaje klima-uređaje, perilice rublja, dizala i druge potrošačke proizvode, u septembru je uvrštena na najveću burzu u gradu od početka 2021. Njezine dionice uvrštene u Hong Kongu skočile su preko 36% u odnosu na ponuđenu cijenu, budući da se ulagači i dalje nadaju njezinoj položaj za iskorištavanje prednosti pekinškog "trade-in programa", usmjerenog na poticanje potrošača i firmi na nadogradnju postojećih uređaja i opreme.
Bilo je 90 IPO prijava koje su čekale uvrštenje ili su bile u obradi od 29. novembra prema web stranici berze.
Iako bi grad mogao vidjeti aktivniji IPO projekt 2025., vjerovatno će to biti "postupni oporavak", a ne "u obliku slova V", rekao je John Lee, potpredsjednik i suvoditelj pokrivenosti azijskih zemalja u UBS globalu bankarska Azija.