Trump je u ponedjeljak na Truth Social objavio da će svaka zemlja koja želi "igrati igre" s odlukom Vrhovnog suda "biti dočekana s puno većom carinom".
Komentari su uslijedili nakon odluke Vrhovnog suda u petak kojom su ukinute carine donesene prema Zakonu o međunarodnim izvanrednim ekonomskim ovlastima. Kao odgovor, Trump je rekao da će uvesti globalnu carinu od 15% prema članku 122. Zakona o trgovini iz 1974.
"Očekujemo ograničene promjene već postojećih sporazuma, a također očekujemo da će predsjednik Trump iskoristiti ta sredstva za poboljšanje svoje pregovaračke pozicije s onim zemljama u kojima se pregovara o sporazumima", rekla je Lorraine Tan, direktorica istraživanja dionica Morningstara, dodajući da očekuje da će reakcije tržišta ostati prigušene.
Investitori u Aziji također su procjenjivali kinesku odluku o primarnoj kamatnoj stopi na kredite. Kineska središnja banka u utorak je zadržala svoje referentne kamatne stope na kredite nepromijenjenima na 3% za jednogodišnji LPR i 3,5% za petogodišnji LPR.
Jednogodišnji LPR služi kao referentna vrijednost za nove komercijalne kredite, dok petogodišnji LPR vodi kredite za nekretnine, prenosi SEEbiz.
Tržišta u kontinentalnoj Kini porasla su za 1,33% nakon ponovnog otvaranja tržišta nakon praznika Lunarne Nove godine.
Hongkonški indeks Hang Seng pao je za 1,93%, povučen padom dionica zdravstvene industrije. Proizvođač Labubua Pop Mart bio je najveći gubitnik na indeksu, izgubivši 5,39%, nakon što je u ponedjeljak izdao novu seriju igračaka.
Južnokorejski Kospi porastao je za 1,81%, dosegnuvši novi rekordni maksimum treću sesiju zaredom, a potaknut je rastom čipova, dok je mala firma Kosdaq dodala 0,73%.
Tajvanski ponderirani indeks također je iskoristio rast čipova i predvodio azijska tržišta, napredujući za 2,59%. Div čipova Taiwan Semiconductor Manufacturing Company porastao je za više od 3,68%.
Japanski Nikkei 225 dobio je 0,94%, dok je Topix neznatno pao.
Australski S&P/ASX 200 izgubio je rane dobitke, pavši za 0,1%.