Dow Jones ojačao je 0.85 posto, na 38.225 bodova, dok je S&P 500 porastao 0.91 posto, na 5064 boda, a Nasdaq indeks 1.51 posto, na 15.840 bodova.
Pritom su cijene dionica porasle u devet od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa. Najviše je porastao tehnološki sektor, dok je najviše pao rudarski.
Među najvećim je dobitnicama, sa skokom cijene za gotovo 10 posto, bila dionica Qualcomma jer je taj proizvođač čipova obavijestio o većim nego što se očekivalo prihodima i zaradi u proteklom tromjesečju.
I većina ostalih kompanija obavijestila je o većoj zaradi nego što se očekivalo.
Dosad je oko 370 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa saopćilo o rezultatima, pri čemu ih je 77 posto nadmašilo očekivanja po pitanju zarada.
Zbog toga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija u prvom tromjesečju porasle oko 6.5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok se prije mjesec dana očekivao rast zarada za 5.1 posto.
Pozitivno na tržište utječu i poruke iz američke centralne banke. U srijedu su, naime, lideri Feda odlučili ostaviti ključne kamatne stope nepromijenjene u rasponu od 5.25 do 5.50 posto jer, kako su poručili u saopćenju, nema daljnjeg napretka po pitanju inflacije.
No, predsjednik Feda Jerome Powell kazao je na konferenciji za medije da daljnje povećanje kamata nije izgledno, što je ohrabrilo ulagače koji su se zbog povišene inflacije plašili takva poteza.
A što se smanjenja kamata tiče, sve je manje vjerovatno da će se Fed na tako nešto odlučiti prije jeseni.
Od početka godine berzovni indeksi na najvećoj svjetskoj berzi snažno su porasli na temelju očekivanja da će Fed ove godine agresivno smanjiti kamatne stope, počevši od juna.
No, kako je postalo jasno da su to preoptimistična očekivanja, u aprilu su indeksi znatno pali.
A na evropskim se berzama jučer trgovalo oprezno. Doduše, londonski FTSE indeks porastao je 0.63 posto, na 8172 boda, no frankfurtski DAX skliznuo je 0.20 posto, na 17.896 bodova, a pariški CAC 0.88 posto, na 7914 bodova.