Indeks širokog tržišta dodao je 0,55% i zatvorio se na 5.611,85. U jednom trenutku pao je čak 1,7% i trgovao se 10% ispod svog rekorda. Nasdaq Composite pao je 0,14% i zatvorio na 17.299,29. Dow Jones Industrial Average napredovao je za 417,86 bodova, ili 1%, na 42.001,76.
Tehnološki div Nvidia pao je 1,2%, dok je Tesla pao 1,7%. Tehnološke dionice borile su se da povrate svoj meteorski rast od prošle godine koji je bio potaknut rastućim raspoloženjem prema umjetnoj inteligenciji. Miljenica umjetne inteligencije Nvidia, na primjer, sada je skoro 30% niža od svoje najviše razine u 52 sedmice, prneosi SEEbiz. Ulagači koji traže sigurnost gurnuli su neke Dow komponente poput Coca-Cole i Walmarta na viši nivo.
Trump je u nedjelju rekao da će njegov plan za "uzajamne carine" - čije se predstavljanje očekuje u srijedu - ciljati na "sve zemlje", odbacivši ideju da će nadolazeće namete biti uže i ciljanije. Zapravo, The Wall Street Journal izvijestio je da je predsjednik posljednjih dana tjerao svoje savjetnike da postanu agresivniji kada su u pitanju carine.
"Nastavljamo trgovati uz pozadinu neizvjesnosti tarifa i velom tajne o tome što bi moglo uslijediti", rekao je Jay Woods, glavni globalni strateg u Freedom Capital Markets.
"Kao rezultat toga, ulagači prvi prodaju i čekaju. Ima sve predznake panične rasprodaje gdje se naglo vraća na obzor."
Trumpova retorika kako se približava "dan oslobođenja" kulminirala je u obnovljenom osjećaju zabrinutosti da će carine značajno usporiti gospodarstvo, a možda bi čak mogle biti i katalizator recesije. Ekonomisti ispitani u anketi CNBC Rapid Update ukazuju na privrednu ekspanziju u prvom tromjesečju od samo 0,3%, znatno ispod rasta od 2,3% zabilježenog u četvrtom tromjesečju.
"Vrijeme je za reciprocitet i vrijeme je da predsjednik poduzme historijsku promjenu kako bi učinio ono što je ispravno za američki narod, a to će se dogoditi u srijedu", izjavila je u ponedjeljak sekretarica Bijele kuće Karoline Leavitt.