20+ godina
sa vama
američka ekonomija

Wall Street zabrinut zbog mogućeg ponovnog porasta inflacije u 2025.

Autor: Biznis.ba
Foto: Arhiv
Inflacija je bila jedna od najvećih briga za američku ekonomiju u 2024. I čini se da će se strahovi zbog niskih cijena nastaviti u 2025.

"Očekujemo postupno usporavanje u odnosu na sadašnju poziciju, ali do razina koje su još uvijek neugodno visoke za Fed", rekao je glavni ekonomist Deutsche Bank Matthew Luzzetti u intervjuu za Yahoo Finance.

Do sada je ove godine inflacija umjerena, ali ostaje uporno iznad cilja Federalnih rezervi od 2% na godišnjoj razini, pod pritiskom očitanja mjesečnih "temeljnih" povećanja cijena koja su veća od očekivanih, što uklanja nestabilne troškove hrane i energije.

U novembru su temeljni indeks izdataka za osobnu potrošnju (PCE) i temeljni indeks potrošačkih cijena (CPI), oba pomno praćena od strane centralne banke, porasli 2,8% odnosno 3,3%, u odnosu na razdoblje prethodne godine.

"Inflaciju će prvenstveno potaknuti uslužna strana privrede", rekao je Luzzetti, ističući ključne usluge poput zdravstvene zaštite, osiguranja, pa čak i zrakoplovnih karata. "Inflacija skloništa također je još uvijek visoka, i iako će se smanjiti tokom sljedeće godine, vjerojatno je da bi mogla ostati donekle povišena."

Prema ažuriranim ekonomskim prognozama iz Fedovog sažetka ekonomskih projekcija (SEP), centralna banka predviđa da će temeljna inflacija sljedeće godine dosegnuti 2,5%, što je više od prethodne projekcije od 2,2%, prije nego što se ohladi na 2,2% 2026. i 2,0% 2027.

To je u velikoj mjeri usklađeno s trenutnim projekcijama Wall Streeta. Od 58 ekonomista koje je anketirao Bloomberg, većina vidi da će se temeljni PCE smanjiti na 2,5% u 2025., ali očekuju manje usporavanje u 2026., pri čemu većina ekonomista predviđa veća očitanja od 2,4% u usporedbi s Fedom.

"Rizici su sigurno nagnuti u smjeru veće inflacije", rekla je za Yahoo Finance Nancy Vanden Houten, vodeća američka ekonomistica u Oxford Economicsu.

"Veliki rizik dolazi od mogućnosti da se pod Trumpovom administracijom provode određene politike o carinama i imigraciji."

Politike koje je predložio novoizabrani predsjednik Donald Trump, poput visokih carina na uvezenu robu, smanjenja poreza za korporacije i ograničenja imigracije, ekonomisti smatraju potencijalno inflacijskim, prenosi SEEbiz.

Te bi politike mogle dodatno zakomplicirati put Federalnih rezervi prema naprijed za kamatne stope.

Na štampanoj konferenciji nakon posljednje ovogodišnje odluke Federalnih rezervi o kamatnim stopama, predsjednik Saveznih rezervi Jerome Powell rekao je da centralna banka očekuje "značajne promjene politike", ali je upozorio da je opseg prilagodbi politike i dalje neizvjestan.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba