Sterling je pao za čak 0,7% na 1,2280 USD, najniže od novembra 2023. Taj je potez došao iako je prinos na britanske 30-godišnje obveznice ove sedmice skočio na najvišu razinu od 1998., dok je prinos na 10-godišnje obveznice dosegnuo razina nezabilježena od 2008.
"Funta bi mogla ostati preferirani tlačni ventil za zabrinute ulagače koji se brinu o izgledima svojih britanskih portfelja", rekao je Valentin Marinov, voditelj Credit Agricoleove Grupe od 10 devizne strategije u Londonu. “Tržišta su trenutno prilično nesigurna. FX trgovci nastavit će 'muzti' povećanu volatilnost FX-a koliko god to vrijedi."
Nagli porast prinosa u UK-u zvoni na uzbunu za neke sudionike na tržištu. Obično više kamatne stope povećavaju privlačnost valute, tako da ovaj pad može biti pokazatelj bijega kapitala jer ulagači brinu o stalnim inflatornim pritiscima i fiskalnoj održivosti.
Ovi su potezi nazvani "mikro" ponavljanjem kolapsa tržišta Ujedinjenog Kraljevstva viđenog pod bivšom premijerkom Liz Truss 2022., u kojem je funta pala na rekordno nisku razinu, što je dovelo do skoka prinosa na zlato i gurnulo mirovinske fondove na rub propasti, prenosi SEEbiz.
Iako je tržišna struktura ojačana kako bi se spriječila ponovna kriza takvih razmjera, trgovci strahuju da bi se rasprodaja mogla produbiti bez izmjena vladinih fiskalnih planova. Porast troškova zaduživanja vrši pritisak na kancelarku državne blagajne Rachel Reeves, dok se njezinih 9,9 milijardi funti (12,2 milijarde dolara) fiskalnog prostora smanjuje.