Indeks širokog tržišta izgubio je 0,65% i zatvorio se na 5.117,09. Dow Jones Industrial Average pao je za 190,89 bodova, ili 0,49%, završivši sesiju na 38.714,77, dok je Nasdaq Composite skliznuo za 0,96% na 15.973,17.
S&P 500 oslabio je 0,13% ove sedmice. Dow s 30 dionica pao je za 0,02% u sedmici, a Nasdaq za 0,7%.
Tehnološke dionice su pale, s Amazonom i Microsoftom padom za više od 2%. Dionice Applea i Alphabeta, matičnog Googlea, također su pale. Gigant čipova Nvidia doživio je nesreću ove sedmice jer trgovci brinu o procjeni vrijednosti dionica i knjigovodstvenoj dobiti u visoko letećem imenu; završila je dan nešto niže, ali je porasla za oko 0,4% u sedmici.
Ulagači su i dalje vrlo oprezni nakon niza podataka s početka sedmice. Indeks proizvođačkih cijena za februar, mjerač inflacije veletrgovaca, napredovao je više nego što su ekonomisti očekivali. Podaci su pomogli pomaknuti referentnu 10-godišnju riznicu više za oko 22 bazna boda ove sedmice, jer su se ulagači pitali jesu li nedavni ekonomski podaci bili prejaki da bi Federalne rezerve olabavile monetarnu politiku. Fed će započeti svoj dvodnevni sastanak o politici 19. marta.
Nedavna ekonomska objava mogla bi dovesti u pitanje smatra li Fed da se inflacija dovoljno ohladila da počne snižavati nivoe kasnije ove godine i mogla bi povećati dugoročne stope zaduživanja, prema Macquarie globalnom deviznom i kamatnom strategu Thierry Wizman, prneosi SEEbiz.
"Mislim da drugi problem ovdje nisu samo 2024. i 2025., nego i druga pitanja o kojima Fed razmišlja, a koja uključuju da je tržište previše zapjenjeno", rekao je Wizman. "Iz tog razloga bi mogao signalizirati da misli da bi dugoročne kamatne stope trebale biti više."
Da budemo sigurni, fjučersi Fed fondova imaju 99% vjerovatnosti da će središnja banka zadržati kamatne stope nepromijenjenima na svom sastanku o politici sljedeće sedmice, prema CME FedWatch Toolu.