20+ godina
sa vama
Pauza

Dogecoin - Uspon "smiješne" kriptovalute

Autor: Biznis.ba
Foto: Ilustracija

Počeo je kao šala, da bi se nedavno našao na listi od top 10 kriptovaluta.

U pitanju je Dogecoin, alternativna digitalna valuta čija je vrijednost sa 6 skočila na 32 centa.

U digitalnoj groznici, koja trese sve one koji se posljednjih godina bave kriptovalutama, svoje mjesto je pronašao i Dogecoin – kriptovaluta koja je nastala iz mimova na kojima je pas rase Shiba Inu.

Na početku je vrijedio tek 0,00673467 dolara, što je bila sitnica u odnosu na vrijednost Bitkoina. Vremenom je valuta postajala sve popularnija, a mnogi su je koristili za davanje takozvanog "internet bakšiša", što "lajk koji se isplati".

Mimovi (meme) su jpg ili gif formati, ponekad i video klipovi, sa propratnim tekstom, a svaki mim je zasnovan na jednom konceptu, koji korisnik može da mijenja, ali ne smije da remeti osnovnu strukturu. Cilj im je da prenesu neku poruku, obično ironičnu, koja ima funkciju društvene kritike. Oni ne poznaju državne granice, a u njihovom rasprostiranju jedini ograničavajući faktor jeste dostupnost interneta, što negdje ukazuje na brzinu razvoja globalne komunikacije. Mimovi su odigrali važnu ulogu i u formiranju Dogecoin kriptovalute, koja, kako se čini, više nije smiješna.

Dogecoin se prvi put pojavio 2013. godine, i njegova vrijednost od tada raste. Ukupna vrijednost svih Dogecoin novčića na tržištu sada iznosi preko 40 milijardi dolara. Za skok vrijednosti je, kako se tvrdi, zaslužan i Ilon Mask koji je u februaru tvitovao sliku na kojoj se vidi pas rase Shiba Inu na površini Mjeseca, čime je poručio da je Dogecoin spreman da se vine u kosmos, drugim riječima – za skok vrijednosti.

Promjene su se najviše isplatile onima koji su u alternativnu kriptovalutu uložili na samom početku, pa je jedan Reddit korisnik objavio da je postao Dogecoin milioner, te podijelio screenshot bankovnog računa na kojem se vidi suma od preko milion dolara.

Dok se korisnici raduju, eksperti su zabrinuti i tvrde da ovakvo ponašanje (ulaganje u neku kriptovalutu, ne zbog toga što zaista vrijedi, već zbog toga što se korisnik nada da će se i drugi priključiti i time uticati na vrijednost) doprinosi stvaranju mjehura koji će kad-tad morati da se rasprsne.

Biznis.ba

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba