Edina Harbinja je uspješna pravnica u Velikoj Britaniji: Rad s velikim kompanijama i obrazovanje
"U Veliku Britaniju sam prvenstveno otišla kao Chevening stipendista Ministarstva vanjskih poslova Velike Britanije. Ova stipendija se dodjeljuje u više od 100 zemalja svijeta najboljim studentima i studentima s iskustvom u određenom sektoru, s ciljem da se mladi vrate u svoje domovine kako bi razvijali sektore za koje su se educirali. Kao stipendista aplicirala sam za telekomunikacijsko i IT pravo na Univerzitetu Strathclyde u Glasgowu. Ovaj studij je najstariji magisterij IT prava u svijetu", počela je svoju priču Harbinja.
Nakon završenog magisterija i visokog prosjeka profesorica Lilian Edwards predložila joj je da se prijavi na oglas za stipendiju za doktorski studij na istom univerzitetu. I tu stipendiju je Edina dobila te je nastavila život u Velikoj Britaniji, upisavši doktorat o temi "Prijenos digitalnog vlasništva poslije smrti na različitim nalozima na internetu".
"Ključne tačke studija bile su društvene mreže, email i videoigrice. Prije nego što sam formalno završila doktorat, dobila sam stalni posao predavača na Univerzitetu Hertfordshire, sjeverno od Londona, gdje sam radila četiri godine. Nakon toga sam preselila u Birmingham, gdje sam dobila posao na Univerzitetu Aston u zvanju docenta", govori Harbinja.
Osim predavanja i rada sa studentima na Astonu, naša sagovornica bavi se i istraživanjem u oblastima prava na privatnost, zaštitu ličnih podataka, slobodu izražavanja, regulaciju interneta i novih tehnologija.
"Moja uža oblast je još uvijek pravo privatnosti nakon smrti i nasljeđivanje digitalnog vlasništva i podataka. Moj doktorat će uskoro biti objavljen u formi knjige, a objavila sam i desetine stručnih članaka. Aktivno sarađujem i s velikim tehnološkim kompanijama, kao što su Google, Facebook i Twitter. Naprimjer, u junu ove godine sam bila u posjeti Facebooku, u njihovom sjedištu u Menlo Parku kod San Francisca. Tamo smo razgovarali o mom istraživanju i njihovim rješenjima za profile umrlih korisnika", pojašnjava Harbinja.
No, ni tu nije kraj njenim uspjesima. Edina je nedavno završila postdiplomski studij u oblasti biznisa i menadžmenta u visokom obrazovanju, a u slobodno vrijeme volontira kao članica nadzornog odbora u nevladinoj organizaciji Open Rights Group koja se bavi aktivizmom i zaštitom digitalnih prava. Osim toga, članica je upravnog odbora srednje škole koju pohađaju djevojčice od 11 do 18 godina s migrantskom pozadinom. Učešće se, kaže nam, ne plaća, nego se smatra čašću.
Mada danas kupi plodove svog rada, njeni počeci su, kaže nam, bili veoma teški.
"S obzirom na to da je stipendija pokrivala samo osnovne troškove, bilo je potrebno privići se na sasvim drugačiji obrazovni i pravni sistem. Malo lakše mi je bilo prilagoditi se novoj kulturi i mentalitetu i brzo sam stekla širok krug prijatelja, porijeklom iz raznih krajeva svijeta. No, bilo je teško prilagoditi se studentskom načinu žiota. Prvi put sam živjela u studentskom domu u svojoj 27. godini. Moj posao i istraživanje zahtijeva stalno učenje, usavršavanje, rad s medijima, vladinim i nevladinim institucijama te praćenje razvoja tehnologije. To nije uvijek jednostavno, a posebno je nekad teško uskladiti sve to s privatnim životom. Ipak, ne mogu se požaliti i moram priznati da sam uživala u tom putu do sada", iskrena je Harbinja.
Svoj posao, kaže nam, shvata veoma ozbiljno, jer on sa sobom nosi veliku odgovornost.
"Dio obrazovanja i razvoja mladih osoba je i u mojim rukama i to je, naravno, velika odgovornost. Osim toga, moja istraživanja utječu na razvoj uslova korištenja velikih kompanija, politike i legislative Velike Britanije i drugih zemalja te i u tome leži doza odgovornosti. Ne mislim da je ovaj posao teži zbog činjenice da sam žena. Podjednako je odgovoran kao i za moje kolege muškarce. S druge strane, kao feministica, posebno sam posvećena podršci svojim studenticama i radu na razvoju njihovog samopuzdanja, ambicije i drugih vještina koje im mogu biti od koristi u karijeri i životu. Trudim se da ih motiviram da ispolje svoju individualnost, da se ostvare, budu beskompromisne i hrabre", ističe ova uspješna Bosanka.
U Bosnu i Hercegovinu i rodno Sarajevo Edina dolazi najmanje dva puta godišnje. Kaže, u zavisnosti od poslovnih obaveza. No, sretna je, dodaje, da je okružena ljudima koje voli i da ima podršku porodice i prijatelja.
"U Velikoj Britaniji, a i u BiH, okružena sam ljudima koji me prihvataju, shvataju, cijene, podržavaju i vole. Ako uzmemo u obzir obje zemlje, to je prilično veliki krug ljudi različitog društvenog i ekonomskog porijekla. Dio mojih prijatelja ima akademsku pozadinu i radi na univerzitetima u Velikoj Britaniji i BiH, dio njih su aktivisti, neki rade za vladine institucije, privatni sektor, a mnogi od njih su i studenti, muzičari, umjetnici... Moja cijela porodica živi u Sarajevu. Uz najbolje prijatelje iz Treće gimnazije, roditelji, sestra, zet i sestrić su mi najveća podrška, ali često i oštri kritičari te povod da preispitam svoje odluke i puteve", priznaje Harbinja.
Na koncu, kad sumira sve dosadašnje rezultate, najviše je, ističe, ponosna na činjenicu da je uz sve izazove uspjela sačuvati fokus na razvoj raznih sfera svog života.
"Pri tome mislim da, bar meni, nije dovoljno biti ostvaren samo kroz intelektualni rad, posao ili intimne i porodične veze. Moj put je uvijek uključivao i razvoj kroz umjetnost, duhovnost i sport. Kada bih morala izdvojiti nešto na što sam najviše ponosna, onda ću pribjeći klišeu i reći da su to moje veze s prijateljima, porodicom i ljudima koji su ostavili trag u različitim fazama mog života. Ah da, bit ću veoma ponosna ako istrčim svoj prvi polumaraton koji se održava u oktobru u Birminghamu", kroz osmijeh kaže Harbinja.
Biznis.ba / Klix.ba