20+ godina
sa vama
zanimljivo istraživanje

Koji potez je milionere učinio bogatim?

Autor: Biznis.ba
Foto: Ilustracija
Proveo sam pet godina proučavajući i intervjuišući 233 milionera kako bih naučio nešto o njihovim navikama i načinu razmišljanja, napisao je Tom Korli autor nekoliko knjiga u kojima se bavi finansijama i planiranjem potrošnje.

- Posao je bio veliki - dodao je.

Od ukupnog broja, 51% bili su preduzetnici, 28% su radili tradicionalne poslove od devet do pet, 18% su bili izvršni direktori na visokim pozicijama u velikim kompanijama.

Ali, svi su imali jedno zajedničko: napustili su svoje poslove u srednjoj ili kasnijoj fazi karijere, rekavši da su smatrali da je to jedini način da zaista uspiju i izgrade bogatstvo. Neki su napustili posao kako bi pokrenuli sopstveni biznis, dok su drugi pronašli slične uloge koje su nudile više mogućnosti za rast i veću platu.

Zanimljivo je pitanje koje postavlja Korli u nastavku analize dobijenih rezultata: koji su najčešći razlozi zbog kojih su odlučili da daju otkaz?

Bili su neiskorišteni

Milioneri koji su učestvovali u studiji izjavljivali su da često su osjećali da rade "zombi posao" - one dosadne, repetitivne zadatke koji nisu isticali njihove vještine i talente.

Jedan od ispitanika je radio u kompaniji za transport kontejnera, prenosi Ekapija. Osjećao se neiskorišćenim i na kraju je dao otkaz da bi udružio snage sa kolegom iz iste industrije.

Zajedno su pokrenuli novu filijalu međunarodne kompanije za transport kontejnera. Danas su izvršni direktori multimilijarderske kompanije.

Milioneri su imali toksične šefove

- Menadžeri koji su zahtjevni, sebični, arogantni ili nisu zainteresovani za vaše mišljenje neće vam pomoći da ostvarite svoj potencijal i zaradu - zaključuje Korli.

Dao je primjer milionera koji je rekao da mu je bilo dosta menadžera koji je samo kritikovao njegov rad, umjesto da je davao konstruktivne povratne informacije. Umorio se od toga i dao otkaz kako bi pokrenuo sopstvenu kompaniju za izgradnju kuća. Povukao je sa sobom ključne zaposlene koji su se isto osjećali.

Njihova kompanija je prerasla u uspješnog graditelja kuća, pa su i osnivači zarađivali milionske iznose.

Gadila im se kultura u kancelariji

- Podmukla kultura zlonamjernih tračeva kod svakoga može da izazove osjećaj anksioznosti svaki put kada odlazi na posao. To je bio slučaj sa jednim od ispitanika koji je bio menadžer u računovodstvenoj firmi.

Na kraju je otišao zbog toksičnog okruženja. Nakon višemjesečnih intervjua, dobio je ponudu u konkurentskoj firmi, gdje je napredovao i postao partner, jedan je od Korlijevih primjera.

Nisu bili dovoljno plaćeni (ili nisu dobijali povišice)

Siguran znak da je vrijeme za promjenu posla, prema učesnicima studije, bio je trenutak kada njihove plate nisu mogle da pokriju troškove života.

Nisu mogli da priušte odmore koje su željeli niti da uštede dovoljno novca za kupovinu stana ili kuće.

Korli navodi i primjer sredovječnog muškarca koji je radio u velikoj prodavnici automobila. Odlučio je da krene svojim putem. Zahvaljujući pomoći i investicijama porodice i prijatelja, pokrenuo je sopstveni lanac prodavnica automobila, što mu je omogućilo da napravi značajno bogatstvo.

Iscrpljujući put do posla

- Jedna samostalno ostvarena milionerka iz moje studije dugo je putovala do posla, što ju je iscrpljivalo. Odlučila je da potraži nešto bliže kući. Prihvatila je posao u kompaniji iz farmaceutske industrije sa sjedištem u rodnom New Jerseyu, što se isplatilo. Popela se na visoku poziciju i rano se penzionisala zahvaljujući vrlo velikodušnom paketu akcija - piše istraživač.

Kad je već pominjao opterećenje dugog putovanja na posao, Korli savjetuje da prije nego što dostignete tačku pucanja, razmislite o razgovoru o hibridnoj opciji rada na daljinu ili prelasku na poziciju do koje se manje putuje.

Industrija je bila nestabilna

Jedan IT profesionalac iz ove studije napustio je svoju posrnulu proizvodnu kompaniju da bi se pridružio novoj firmi koja je nudila usluge veoma povoljnog internet posredovanja.

U to vrijeme, to je bila relativno nova industrija. Ali rizik se isplatio: kako je kompanija napredovala, tako je i on. Ovo je dobar podsjetnik da vaše vještine mogu biti prenosivije nego što mislite.

Za kraj Korli je posavjetovao poučen iskustvom izvođenja ovog velikog projekta:

- Ne bojte se da se uključite u nešto što vas uzbuđuje od samog početka.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba