U indonezijskom gradu Palembangu nalazi se Muzej Al-Akbar, u kojem je izložen najveći Kur’an na svijetu ispisan na drvenim pločama visine 1,77 i širine 1,4 metra.
Autor ovog jedinstvenog primjerka Kur’ana je indonezijski kaligraf Shofwatillah Mohzaib. U razgovoru s novinarom AA kazao je kako mu je trebalo devet godina da svih 30 džuzeva Kur’ana prenese na drvo.
Obzirom da nije imao značajnu materijalnu podršku, te obzirom na činjenicu da je drvo koje je koristio vrlo rijetko, Mohzaib ističe kako je s radom počeo 2001. a završio 2009. godine.
Inspiracija iz snova
Dodaje kako je na ideju ispisivanja Kur’ana na drvetu došao još dok je bio student kaligrafije 2000. godine, te da je inspiraciju dobio kroz snove.
"Najprije sam određene odlomke iz Kur’ana ispisivao na različitim kartonima i tako sam stekao iskustvo. Nakon preporuke ljudi iz struke odlučio sam početi s ispisivanjem Kur’ana na drvetu", kazao je ovaj vrsni kaligraf.
Ističe kako se radi o vrlo zahtjevnom poslu, te naglašava kako je potrebno najmanje 30 dana da bi se jedna stranica Kur’ana prenijela na drvo.
Kako bi ova pošao uradio vrlo kvalitetno i drvo bilo izdržljivije, Mohzaib dodaje kako je odabrao drvo poznato kao tembesu, rasprostranjenije na Južnoj Sumatri, a koje se koristi za rezbaranje i izradu drvenog namještaja.
Doprinos turizmu
O tome koliko je njegovo djelo doprinijelo turizmu u ovoj regiji, Mohzaib kazuje da je od 2012. godine na ovamo Kur’an imalo priliku vidjeti više od million posjetilaca iz svih dijelova svijeta.
Sarmin Gumay, jedan od posjetilaca muzeja, istakao je kako je impresioniran Kur’anom u drvetu. Dodao je kako često posjecuje muzej, te da pri svakom dolasku osjeća unutrašnji mir.
Amira Lutfiye je kazala kako je stigla iz grada Lampung kako bi vidjela Kur’an ispisan u drvetu.
Biznis.ba / AA