Prosječna zarada, odnosno srednja vrijednost između najslabije i najbolje plaćenog direktora, pala je s 4,3 miliona funti u 2016. na 3,5 miliona ove godine. Mjere uvedene za ograničavanje zarada direktora po svemu sudeći djeluju, poručuju iz Deloittea, a prenosi Hina.
Ove godine su godišnje glavne skupštine dioničara ‘mirnije od očekivanog’, ističu iz kompanije. “Pad plata izvršnih direktora svjedoči o stvarnim naporima onih koji odlučuju o naknadama za direktore da umire zabrinutost dioničara”, kaže zamjenik izvršnog direktora Deloittea Stephen Cahill.
“Ovo je prvi ciklus u kojem su zakoni uvedeni 2013. i prvenstveno izglasani na godišnjim skupštinama dioničara tokom 2014. počeli donositi rezultate. Čini se da trenutno zakonodavstvo djeluje”, smatra Cahill.
Izvještaj Deloittea o naknadama i nagradama za direktore pokazuje i da je došlo do smanjenja bonusa i uplata za penzije za novoimenovane čelnike, prenosi Investitor me.
Izvještaj se podudara s nedavno objavljenim istraživanjem instituta High Pay Centre koje pokazuje da je prosječna plata izvršnih direktora vodećih kompanija u Velikoj Britaniji ove godine pala 17 odsto.
No, direktor tog instituta Stefan Stern smatra da je javni pritisak doveo do onog što bi se na kraju moglo pokazati kao ‘jednokratni pad zarada’, kao i da je ovogodišnji pad prosječnih zarada posljedica rezanja visokih plata za jednog ili dva pojedinca.
Nova pravila uvedena 2013. obvezala su preduzeća da osiguraju veću transparentnost po pitanju zarada njihovih izvršnih direktora u odnosu na druge zaposlene te da svake tri godine održavaju obavezujuće glasanje dioničara o tim zaradama.
Međutim, nezadovoljstvo javnosti zbog visokih direktorskih plata se nastavilo.
Britanska premijerka Tereza Mej obećala je nastavak reformi politika koje se tiču zarada i nagrađivanja, kao i obračun s onim što je nazvala ‘iracionalnim, nezdravim i rastućim jazom’ između plata direktora i radnika.
High Pay Centre nedavno je objavio da je prosječni odnos zarada između 100 čelnika vodećih kompanija i zarada njihovih zaposlenih pao na 129:1, što znači da za svaku funtu koju dobije prosječni zaposleni njegov izvršni direktor dobije 129.
U 2015. godini taj odnos je iznosio 148:1.