Australija otkrila propust: Provjera uzrasta na društvenim mrežama ne funkcioniše
Australija je prva država koja je uvela zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina. Od stupanja zakona na snagu prošlo je nekoliko mjeseci, a vlasti su do sada sprovele više provjera njegove efikasnosti.
Prva provjera obavljena je šest mjeseci nakon početka primjene zakona, a rezultati su pokazali da su maloljetnici i dalje prisutni na društvenim mrežama.
Nedavno je sprovedena i druga provjera, koja je ukazala na isti problem. Naime, nijedan od 50 testnih naloga nije prošao provjeru uzrasta, što pokazuje da se mlađi od 16 godina i dalje mogu nesmetano registrovati i koristiti društvene mreže.
Korisnici nisu mogli da se registruju ukoliko bi sami naveli da imaju manje od 16 godina. Međutim, na jednom testnom nalogu ponašanje je bilo podešeno tako da simulira korisnika mlađeg od 16 godina, nakon čega su se ubrzo počele prikazivati reklame namijenjene djeci i tinejdžerima. To ukazuje da su maloljetnici i dalje aktivni na društvenim mrežama u Australiji.
Kako bi pokušala da spriječi ovakvu praksu, Australija je prošlog mjeseca udvostručila maksimalne kazne i upozorila na moguće sudske postupke protiv tehnoloških kompanija zbog nepoštovanja propisa, prenosi PC Press.
Nijedna od tehnoloških kompanija nije komentarisala navode australijskih vlasti.