20+ godina
sa vama
dodatne promjene

Google predlaže nove izmjene u rezultatima pretraživanja u Evropi

Autor: Biznis.ba
Foto: Google
Google je predložio dodatne promjene u svojim rezultatima pretraživanja u Evropi nakon što su se neki manji rivali žalili na slabiji promet na njihovim web stranicama kao rezultat prethodnih podešavanja od strane Alphabetove kompanije, u trenutku dok EU antimonopolski regulatori razmatraju podizanje optužbi protiv kompanije prema novim EU tehničkim pravilima.

Prema Zakonu o digitalnim tržištima, Googleu je zabranjeno davati prednost svojim proizvodima i uslugama na svojoj platformi. Zakon je stupio na snagu prošle godine i usmjeren je na obuzdavanje moći velikih tehnoloških kompanija.

Najpopularniji internet pretraživač na svijetu od tada pokušava odgovoriti na protivrečne zahtjeve stranica za poređenje cijena, hotela, avio-prevoznika i malih trgovaca, među ostalima. Posljednje tri grupe su navele da su njihovi klikovi za direktne rezervacije pali za 30 odsto zbog nedavnih Googleovih promjena.

“Zato smo predložili više promjena u našim evropskim rezultatima pretraživanja kako bismo pokušali udovoljiti ovim zahtjevima, a da pritom ispunimo ciljeve koje je postavio DMA”, rekao je Googleov pravni direktor Oliver Betel u utorak na blogu.

Promjene uključuju uvođenje proširenih i jednako formatiranih jedinica koje korisnicima omogućavaju izbor između stranica za poređenje i web stranica dobavljača, nove formate koji konkurentima omogućavaju prikazivanje cijena i slika na svojim web stranicama, kao i nove oglasne jedinice za stranice za poređenje, prenosi Bankar me.

“Vjerujemo da je najnoviji prijedlog pravi način za balansiranje teških kompromisa koje DMA uključuje”, rekao je Betel.

Za svoje rezultate pretraživanja u Njemačkoj, Belgiji i Estoniji, Google takođe planira ukloniti mapu koja prikazuje lokaciju hotela i rezultate ispod mape, slično svom starom formatu “deset plavih linkova” od prije nekoliko godina, kao dio kratkog testa za procjenu interesa korisnika.

“Vrlo smo nerado preduzeli ovaj korak, jer uklanjanje korisnih funkcija ne koristi potrošačima niti kompanijama u Evropi”, rekao je Betel.

Google je pod nadzorom Evropske komisije od marta. Kršenje DMA može kompanije koštati čak 10 odsto njihovog godišnjeg globalnog prometa.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba