20+ godina
sa vama
Mlađim od 16 godina

Kraj za djecu na društvenim mrežama u Australiji: Zakon usvojen, kazne do 33 miliona dolara

Autor: Biznis.ba
Foto: Ilustracija
Dom predstavnika Australije je u srijedu usvojio zakon koji bi zabranio djeci mlađoj od 16 godina korištenje društvenih mreža, a Senatu je prepušteno da finalizira ovaj prvi zakon takve vrste na svijetu.

Glavne političke stranke podržale su zakon koji bi platforme uključujući TikTok, Facebook, Snapchat, Reddit, X i Instagram učinio odgovornima za novčane kazne do 50 miliona australskih dolara (33 miliona američkih dolara) zbog sistemskih propusta u sprječavanju mladih djece da otvore račune, piše AP.

Zakon je usvojen sa 102 glasa za i 13 protiv. Ako zakon postane važeći tokom ove sedmice, platforme bi imale godinu dana da osmisle kako implementirati starosna ograničenja prije nego što kazne budu primijenjene.

Poslanik opozicije Dan Tehan rekao je Parlamentu da je vlada pristala prihvatiti izmjene u Senatu koje bi ojačale zaštitu privatnosti. Platformama neće biti dozvoljeno da prisiljavaju korisnike da dostave državne identifikacione dokumente, uključujući pasoše ili vozačke dozvole, niti će moći tražiti digitalnu identifikaciju kroz vladin sistem.

"Hoće li biti savršeno? Ne. Ali je li bilo koji zakon savršen? Ne, nije. Ali ako pomogne, čak i ako pomogne u najmanjim stvarima, napraviće ogromnu razliku u životima ljudi," rekao je Tehan u Parlamentu.

Podrška glavnih političkih stranaka gotovo jamči da će zakon biti usvojen u Senatu, gdje nijedna stranka nema većinu.

Poslanici koji nisu bili povezani ni sa vladom ni sa opozicijom najviše su kritikovali zakon tokom debate u utorak i srijedu.

Kritike uključuju da je zakon brzo usvojen u Parlamentu bez adekvatne kontrole, da neće biti efikasan, da bi mogao stvoriti rizike za privatnost korisnika svih uzrasta i da bi oduzeo roditeljsku vlast da odlučuje šta je najbolje za njihovu djecu.

Kritičari također tvrde da bi zabrana izolirala djecu, uskraćujući im pozitivne aspekte društvenih mreža, potjerala djecu na tamni web, učinila djecu koja su premlada za društvene mreže nevoljnom da prijavljuju štetu koju su doživjela i oduzela platformama poticaj da naprave sigurnije online prostore.

Nezavisna poslanica Zoe Daniel rekla je da zakon "neće učiniti apsolutno ništa da bi smanjio štetu koja je inherentna društvenim mrežama".

"Pravi cilj ovog zakona nije da društvene mreže učini sigurnima po dizajnu, već da natjera roditelje i glasače da pomisle da vlada nešto radi povodom toga," rekla je Daniel u Parlamentu.

"Postoji razlog zašto vlada ovaj zakon prikazuje kao svjetski lider, jer ga nijedna druga zemlja ne želi donijeti," dodala je.

Platforme su tražile odgodu glasanja do najmanje juna sljedeće godine, kada će izvještaj vladine komisije o evaluaciji tehnologija za provjeru starosti pokazati kako bi zabrana mogla biti provedena.

Wayne Holdsworth, stanovnik Melbournea čiji je 17-godišnji sin Mac izvršio samoubistvo prošle godine nakon što je postao žrtva online prevare, opisao je zakon kao "apsolutno neophodan za sigurnost naše djece".

"To nije jedina stvar koju moramo učiniti da ih zaštitimo jer je obrazovanje ključ, ali da pružimo neposrednu podršku našoj djeci i roditeljima kako bi to mogli upravljati, to je veliki korak," rekao je 65-godišnjak za online sigurnost za Associated Press u utorak.

"I po mom mišljenju, ovo je najvažniji trenutak u historiji naše zemlje," dodao je, govoreći o predstojećim zakonskim reformama.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba