Meta je odbila da odobri francuskom regulatoru telekomunikacija direktan pristup svom alatu za upravljanje pravima, ukazujući na prazninu u regulatornom nadzoru nad sistemima modeliranja sadržaja platformi. Odluka giganta društvenih medija primorala je nadležne organe da koriste alternativne metode testiranja, što je istaklo zabrinutost u vezi sa odgovornošću sistema za automatizovano prepoznavanje sadržaja, posebno u pogledu statičnih slika na platformi društvenih medija.
Kontroverza potiče od primjene člana 17 Direktive EU o autorskim pravima, koja zahtijeva da platforme za dijeljenje sadržaja obezbijede da otpremljeni sadržaj ne kriši autorska prava. Meta je odbila zahtjev francuskih regulatora da procijeni takve mjere. I Meta i Pinterest su svoje odbijanje obrazložili navodeći da su njihovi alati rezervisani isključivo za nosioce prava a to je status koje ova jedinica nema.
Situacija pokazuje rastuću napetost između regulatornog nadzora i autonomije platforme. Dok su kompanije na društvenim mrežama razvile sofisticirane alate za prepoznavanje sadržaja kako bi bile u skladu sa zakonima o autorskim pravima, njihova efikasnost još uvijek nije dovoljna. Očito je da nedostatak transparentnosti može da potkopa prava kreatora.
Ovaj slučaj može da ima snažne posljedice na digitalnu regulativu u EU. Čini se da tehnološki giganti neće više da trpe nametanje EU, prenosi "PCpress".