Izvršni direktor Dilan Jadeja rekao je osoblju da su "troškovi porasli do tačke neodrživosti".
Riot, sa centrom u Los Angelesu, također je rekao da će timovi koji su izvan tzv. core razvoja biti najviše pogođeni ovom odlukom kompanije. Cilj im je da se ubuduće više fokusiraju na svoj portfelj igara uživo, kao što su League of Legends, Valorant, Teamfight Tactics i Wild Rift, prenio je BBC.
Inače, odluke o otkazima već duže vrijeme potresaju gejming i, uopće, tech industriju, a Riot Games je posljednja u nizu kompanija koje su povukle takve radikalne poteze.
Prošle godine, Amazon i TikTok su smanjili obim svojih gejming divizija, a gubitak poslova u tom sektoru je djelomično posljedica masovnog zapošljavanja koje se dogodilo na početku pandemije 2020. godine. Riot Games je priznao da je broj zaposlenih "više nego udvostručen" tokom posljednjih nekoliko godina.
Kada su blokade širom sveta okončane, prodaja je počela da usporava, jer su ljudi - logično - manje vremena provodili kod kuće, obuzeti igranjem video-igara. Osim toga, primjetno je da kupci sada odbijaju skupe naslove ili se "drže" manjeg broja igara, zbog visoke inflacije.
Riot je rekao i da će zaustaviti razvoj novih igara, a BBC podsjeća da je Tencent kupio većinski udio u Riot Games-u 2011. godine.