“Ova monumentalna i historijska federalna investicija pomoći će Micronu da pokrene svoj transformativni projekt za četiri fabrike u centru New Yorka vrijedan više od 100 milijardi dolara, stvarajući oko 50.000 radnih mjesta”, dodao je.
Micron planira izgraditi kompleks fabrika čipova u New Yorku u sljedećih 20 godina, kazao je senator.
Ovo je jedna u nizu isplata bespovratnih sredstava, prema Zakonu o čipovima, koju je Bidenova administracija najavila posljednjih sedmica dok Sjedinjene Američke Države nastoje smanjiti oslanjanje na Kinu i Tajvan te povećati vlastitu proizvodnju čipova, prenosi Reuters.
Udio SAD-a u globalnim kapacitetima za proizvodnju poluvodiča pao je s 37 posto u 1990. na 12 posto u 2020., prema Udruženju industrije poluvodiča (SIA).
Zakonodavci su upozorili da je ovisnost SAD-a o čipovima koje u Tajvanu proizvodi vodeći svjetski proizvođač čipova, TSMC rizična jer Kina tvrdi da je taj otok njen teritorij i zadržala je pravo upotrijebiti silu da ga ponovno preuzme.
Intel je prošlog mjeseca dobio 8,5 milijardi dolara bespovratnih sredstava, dok je tajvanski TSMC u travnju dobio 6,6 milijardi dolara za povećanje svoje američke proizvodnje. Samsung je ipak ove sedmice dobio sredstva od 6,4 milijarde dolara za povećanje proizvodnje u Teksasu.
Historijskim Zakonom o čipovima izdvaja se 52,6 milijardi dolara za podršku sektoru proizvodnje čipova. Ministarstvo trgovine izdvaja 28 milijardi dolara za vladine subvencije za naprednu proizvodnju čipova i također ima ovlasti za posuđivanje 75 milijardi dolara.