Valjda je u ljudskoj prirodi da voli da se pohvali nekim lijepim događajem u životu. A jedan od onih životnih događaja za koji volimo da svi znaju je svakako putovanje, prenosi T portal.
Nekada smo na kafi razgovarali sa prijateljima gdje idemo, sada su tu društvene mreže. Publika je brojnija, ali ne uvek dobroćudna.
Neki od čestih ‘alata’ koje koristimo su fotografije hotela u kojima ćemo odsjesti, gradova koje ćemo posjetiti, putne karte, čak i bording karte. Pa, tu bi trebalo da stanemo: to je dokument koji nikada ne bi trebalo da se dijeli javno.
Razlog je jednostavan; bording karta sadrži mnogo osjetljivih informacija sa kojima treba pažljivo postupati. Čak i ako nikada u životu niste letjeli avionom, vjerovatno znate čemu služi taj komad papira ili slika na ekranu vašeg pametnog telefona i šta sadrži.
Očigledan sadržaj su ime i prezime putnika, broj leta, broj sjedišta. Sve je to jasno napisano na karti. Ali sada dolazi nešto skriveniji dio, mnogo dragocjeniji radoznalim i ne tako dobroćudnim očima.
Sve je skriveno u barkodu, odnosno QR kodu. Sadrži, na primer, informacije o vašem statusu kada je frekventnost letenja u pitanju, kontakt informacije putnika i niz drugih ličnih podataka.
Ove informacije se razlikuju od jedne avio kompanije do druge, ali uvijek treba pretpostaviti da će kod koji se može skenirati sakriti informacije o vama i vašem putovanju.
Šta kod može da sadrži
Na primjer, taj kod može da sadrži informacije o vašem pasošu ili ličnoj karti, u zavisnosti od toga koji ste od ta dva dokumenta koristili prilikom prijave (a morate ih pokazati ako želite da se ukrcate).
Ako objavite to na društvenim mrežama, kod se lako može skenirati, a sva vaša privatnost je širom otvorena za svakoga.
Stručnjaci za bezbjednost upozoravaju da treba da pazimo i kako bacamo bording karte u smeće, jer u kanti – osim ako ih ne pocijepamo – svako može da ih pronađe i iskoristi informacije koje inače ne želimo da dijelimo.
Sve to zvuči sasvim logično, ali ljudi često zaborave ove mjere predostrožnosti.