Tehnološki gigant je rekao da je ukupna potražnja za njegovim pametnim telefonima pala za više od 10% u prva tri mjeseca ove godine, uz pad prodaje u svim geografskim regijama osim u Evropi. Apple je rekao da su sveukupno prihodi u cijeloj kompaniji pali za 4% na 90,8 milijardi dolara, što je najveći pad za više od godinu dana.
Ipak, rezultati nisu bili tako loši kao što se očekivalo, a cijena dionica Applea je porasla na trgovanju nakon radnog vremena u New Yorku. Kompanija je rekla da su brojke iskrivljene zbog poremećaja u opskrbi povezanim s Covidom, što je dovelo do neobično velike prodaje u istom periodu prošle godine.
Obećao je da će se prodaja vratiti na rast u narednim mjesecima, napominjući nadolazeća lansiranja proizvoda i ulaganja u umjetnu inteligenciju (AI). Za iPhone, prodaja na kritičnom velikom kineskom tržištu pala je za 8%.
Gil Luria, viši softverski analitičar u DA Davidsonu, rekao je da kompanije kao što je Huawei dobro posluju u Kini jer je "to domaći brend".
„Ali u pogledu karakteristika, funkcionalnosti i prestiža, iPhone je i dalje u prednosti u odnosu na bilo koji drugi telefon“, rekao je on za BBC-jev program Today.
„Dakle, svaki put kada potrošači dobiju izbor i imaju resurse da kupe iPhone – to nije ništa drugačije u Kini."
Borbe u kompaniji - koja je pretrpjela niz padova prodaje u pet od posljednjih šest kvartala - označile su kontrast sa širim tržištem.
Globalno gledano, isporuke pametnih telefona porasle su za 10% u prva tri mjeseca ove godine, prema istraživačkoj firmi Canalys.
Luria je rekao da za Apple nije bilo "značajnih poboljšanja telefona" otkako je iPhone 12 lansiran prije skoro četiri godine "kada je Apple uveo 5G konekciju koja je natjerala mnoge potrošače da nadograde telefon".
Dodao je: "Ono čemu se sada nadaju je da mogu uvesti dovoljno novih AI funkcija u iPhone 16 koji će izaći kasnije ove godine kako bi konačno pokrenuli veliki ciklus nadogradnje iPhonea."
Apple se također suočava sa pravnim bitkama s regulatorima u SAD-u i Europi zbog naknada za prodavnicu aplikacija.
Odvojena antimonopolska tužba u SAD-u protiv Google-a prijeti unosnim plaćanjima koje Apple prima od pretraživača u zamjenu za postavljanje Googlea kao zadanog pretraživača na Safariju, Appleovom internet pretraživaču.
Prema sudskim podnescima, te su isplate iznosile oko 20 milijardi dolara u 2022., suma koja je pomogla Appleu da podigne profit.
Dobit prije oporezivanja za tri mjeseca iznosila je 28 milijardi dolara, a kompanija je objavila da će izdvojiti 110 milijardi dolara za otkup dionica.
Šef financija Luca Maestri rekao je da se očekuje da će prodaja Applea porasti na "nisko jednocifren broj" u tri mjeseca do juna.
Dodao je da kompanija očekuje dvocifreni rast u poslovanju sa uslugama, nudeći više smjernica nego što kompanija obično daje.
Gledajući unaprijed, Angelo Zino, viši analitičar kapitala u CFRA Research, rekao je: "Kina se drži bolje nego što se očekivalo i na horizontu je mnoštvo nadolazećih događaja/katalizatora koji bi mogli poboljšati raspoloženje investitora."