AmCham BiH objavio presjek: Kako kompanije članice imaju koristi za bh. ekonomiju i društvo
Izvještaj pod nazivom „AmCham BiH: Oblikovanje pozitivne ekonomske i društvene transformacije u Bosni i Hercegovini“, prikazuje ključne uticaje koje aktivnosti kompanija članica AmCham-a imaju na ekonomiju, društvo i okoliš u BiH.
Neki od ključnih nalaza izvještaja su sljedeći:
• Kompanije članice AmCham-a potiču ekonomski rast i doprinose javnim prihodima: Članice AmCham-a BiH ostvarile su 3,2 milijarde KM direktne dodane vrijednosti bh. ekonomiji i dodatnih 1,8 milijardi KM indirektne dodane vrijednosti. Kompanije članice AmCham-a također su doprinijele javnim prihodima u iznosu od 1,9 milijardi KM kroz doprinose za socijalno osiguranje, direktne i indirektne poreze i carine.
• Otvaranjem novih radnih mjesta i podržavanjem razvoja mladih, kompanije članice AmCham-a igraju važnu ulogu u borbi protiv “odliva mozgova”: Kompanije članice AmCham-a direktno su otvorile 23.317 radnih mjesta u različitim industrijama, a njihove poslovne aktivnosti indirektno podržavaju dodatnih 13.806 radnih mjesta. Nadalje, kompanije članice ulažu u mlade lidere. Ukupno 80% anketiranih članova provodi mentorski program, a 54% podržava program studentske prakse. Prosječna starost zaposlenog u kompaniji članici AmCham-a u 2022. godini bila je 38 godina.
• Kompanije članice AmCham-a su lideri u borbi protiv korupcije, kako u svojim kompanijama, tako I u društvu: Sa 76% kompanija koje imaju službenika za usklađenost, a 91% provodi etičke poslovne prakse, članice AmCham BiH su na čelu borbe protiv korupcije. Ukupno 50% kompanija aktivno učestvuje u javnim kampanjama koje imaju za cilj podizanje svijesti o ovom kritičnom pitanju.
• Kompanije članice AmCham-a su posvećene smanjenju svog uticaja na životnu sredinu: Ukupno 57% anketiranih kompanija primjenjuje specifične mjere energetske efikasnosti za smanjenje potrošnje energije, 56% usvaja inicijative za smanjenje otpada i reciklažu, a 54% kompanija sprovodi mjere za zaštitu voda i očuvanje u njihovu poslovnu praksu.
Prisutnima se povodom kreiranje nove studije AmCham-a obratio američki ambasador Michael Murphy.
- Prije svega veliko mi je zadovoljstvo što sam danas ovdje i što vam se mogu pridružiti povodom službenog predstavljanja prve procjene ekonomskog utjecaja koji je sačinio AmCham BiH. Ono što ovaj izvještaj čini jeste da detaljno opisuje način na koji AmCham i njene članice doprinose ekonomiji, društvu, okolišu i svekupunom blagostanju BiH. – ističe Murphy.
Također, Murphy je istakao da ovaj izvještaj utječe pozitivno i na društvo u cjelini, kao i na ravnopravnost polova, zatim na mentorstvo za mlade lidere, provođenje mjera ekološke održivosti, ali i insisitranje da se zaposlenici pridržavaju etičkih standarda poslovnog ponašanja.
- Ovaj izvještaj pruža i kvalitativne i kvantitativne dokaze, posebno ovaj koji se odnosi na kompanije članice AmCham-a BiH, koje pokazuje kako mogu biti snaga dobra u Bosni i Hercegovini i same promjene.
On je naglasio kako ova vrsta organizacije s kojom bi politički lideri trebali težiti da budu partneri, treba se konsultovati s njima kako bi omogućili privatnom sektoru da upravo on bude taj koji će otključati puni ekonomski potencijal ove zemlje.
- Privatni sektor i ekonomija čiji je pogon privatni sektor je način da se otključa puni ekonomski potencijal ove zemlje i način da svojoj djeci i njihovoj djeci stvorite mjesto u kojem će željeti ostati i realizovati svoje snove. – zaključio je Murphy.
U svom pismu u kojem je predstavljena studija uticaja, američki ambasador Michael J. Murphy je rekao: „Jedno od osnovnih načela Američke trgovačke komore je vjerovanje u sposobnost američkih kompanija da unaprijede živote, riješe probleme i ojačaju društvo. Informacije u ovoj studiji uticaja pružaju snažne dokaze koji podržavaju ovo uvjerenje... Članovi AmCham BiH se aktivno bave ključnim ekonomskim izazovima i doprinose ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine.”
Generalni direktor AmCham Nedim Hamzić istakao je da američka trgovinska komora kao vodeći glas američkih međunarodnih i domaćih kompanija u BiH kontinuirano bez obzira na izvještaje radi na unapređenju poslovnog i privrednog ambijenta u našoj zemlji.
- Ponosno mogu reći da je današnja publikacija prvi put rađena iz okvira naše kuće, jedan simbol na koji način privatni sektor treba i može da se ujedinjuje, ali i da radi sa institucijama ove zemlje.
Hamzić je naglasio da su članice AmCham, od kojih je 160, ostvarile 3,2 mlrd KM dodatne vrijednosti što čini 7,5% BDP.
- Direktno su stvorile 1,8 mlrd dodatne vrijednosti i kontinuirano zapošljavale veliki broj zaposlenih u ovoj zemlji, od toga 23.000 radnih mjesta. Našle članice kontinuirano se bore za promociju ESG ciljeva u BiH, kontinuirano rade u borbi protiv korupcije. Jedan zanimljiv podatak jeste da 75% članica AmChama ima osobu zaposlenu za etičko i antikoruptivno poslovanje svojih kompanija i na taj način stvaramo dodatna radna mjesta u zemlji koja je pogođena ovim utjecajem – kaže Nedim Hamzić.
Također, generalni direktor AmCham istakao je veliku zahvalnost američkoj ambasadi, koja je prema njegovim riječima dokazano kontinuirani prijatelj Bosni i Hercegovini već 30 godina, te da je ovim činom privredno orijentisana kao BiH.
- BiH pretenduje da u narednim godinama bude centar regiona po povlačenju ovakvih investicija – zaključio je Hamzić.
Generalni sekretar AmCham BiH, Nedim Hamzić, citiran je u izvještaju koji kaže: „Naš rad je dokaz moći saradnje u pokretanju ekonomskog prosperiteta i integriteta naše nacije. Želimo da privatni sektor bude vodeći glas promjena u zemlji.”
Mjerenje uspjeha je od suštinskog značaja za svaku organizaciju koja ima za cilj da ostvari pozitivan utjecaja. Postavljanjem mjerljivih ciljeva i praćenjem napretka, organizacije mogu osigurati da su na pravom putu i identificirati područja za poboljšanje. Ova procjena uticaja predstavlja značajan korak u dokumentovanju i pružanju podataka o pozitivnim doprinosima nekih uspješnih kompanija bosanskohercegovačkoj ekonomiji i društvu.
Procjena uticaja se zasniva na odgovorima ankete 54 kompanije članice prikupljene 2023. godine, plus analizi javno dostupnih podataka o preostalih 75 članica. Dostupan je na engleskom i lokalnom jeziku.
Amina Mahmutović predsjednica Upravnog odbora Američke trgovačke komore i direktorica uprave Unicredit banke Mostar ističe da ova studija pokazuje ekonomski utjecaj svih članica američke komore koje imaju na društvo u cjelini.
- U izradi ove studije kroz njeno istraživanje učestvovale su članice američke trgovačke komore. Kao što je Nedim kazao ukupno ih brojimo 160, a u protekloj godini dobili smo čak 22 nove članice. Kroz ovu studiju željeli smo pokazati koliko je važno djelovanje, da zajedničkim snagama adresiramo ključne ekonomske izazove i na taj način doprinesemo razvoju bh. ekonomije. Sve članice, a uključujući i Unicredit banku koja je dugogodišnja članica AmCham-a željele su da doprinesu stvaranju jedne ovakve studije – ističe Mahmutović.
Ona naglašava da je studija pokazala koliki ima utjecaj kroz svoje aktivnosti i djelovanja američka trgovačka komora, te koliko još snažnije i bolje možemo da utječemo na unapređenje našeg društva i privrede u cjelini.
- Sve ovo što radi Američka trgovačka komora je u skladu i misijom sa Unicredit bankom, a to je da osnažujemo lokalne zajednice, te kroz njihove, ali i neke naše vlastite aktivnosti mi to kontinuirano radimo, ali i kroz niz aktivnosti koje radi američka trgovačka komora mi ispunjavamo taj dio naše misije, a to je osnaživanje lokalnih zajednica – zaključuje direktorica uprave Unicredit Banke Mostar.
Sabina Softić zamjenica predsjednice Upravnog odbora američke komore i izvršna partnerica DELOITTE-a istakla je veliko zadovoljstvo povodom kreiranja ove studije.
- Čast mi je što smo u prilici da našim radom kreiramo ekonomski snažnije, održivije i uspješnije društvo. Društvo koje se temelji na principima ravnopravnosti, etičnosti i podrške jedni drugima. Jedna od aktivnosti naše komore jeste učešće u izrađivanju novih talenata, novih lidera, koji će, nadamo se za nekoliko godinati imati veću incijativu u kreiranju boljeg društva u BiH – navodi Softić.
Također istakla je da je ponosna na činjenicu da su svojim djelovanjem kreirali dosta radnih mjesta te udruženi pomagali u situacijama kada je pomoć bila neophodna, poput humanitarnih organizacija.
- Drago mi je da smo moderatori dobrih promjena u društvu. Kada udružimo rad i trud i kada se potrudimo da iskoristimo naše kapacitete onda možemo i ostvariti naše ciljeve – kaže Sabina.