Govoreći o cijeni sjemena, đubriva, te generalno da li je sjetva skupa, Bićo je istakao da je "već od korone sjetva postala strahovito skupa, a isto tako i žetva".
- Od Covida sjetva je postala strahovito skupa i svake godine je sve skuplja i skuplja. Ali ova godina stagnira. Cijene repromaterijala i imputa koji idu u sjetvu otprilike su na prošlogodišnjem nivou - kazao je Bićo.
Koliko hektara bi trebalo biti zasađeno u jesenjoj sjetvi u FBiH, Bićo je kazao da nema taj podatak, sve dok ne izađe podatak o prijavljenim površinama.
- Ali ono što ja znam po informacijama kolega je to da će biti kao i na lanjskom nivou. Rade se trenutno ozima žita. U najvećem obimu sada se sadi pšenica, hljebna žita. Ovo je vrijeme te sjetve - kazao je Bićo.
Govoreći o tome da li očekuje da ovoogodišnja sjetva bude bolja u odnosu na prethodne sezone, Bićo je istakao da se proizvođači uvijek nadaju da bude i bolje i kvalitetnije.
- Prošla godina, koja je za nama, što se tiče pšenice, bila je odlična, tako da ove godine samo pšenica nije osjetila gubitke od suše i klimatskih promjena i bila je super kvaliteta. Tako se nadamo da će i naredna godina biti još bolja - istakao je Bićo.
Naglasio je da bi u narednih mjesec dana kompletna sjetva mogla biti gotova.
- Najdalje za mjesec dana sjetva će biti završena, a možda i prije. Zavisi kad je ko počeo sa sjetvom. Bilo je kiša, nije se ulazilo u parcele, ali ide sve svojim tokom - kazao je Bićo za Fenu.