Bračni par Stojaković iz Prijedora već 13 godina uzgaja borovnice, zadovoljni ovogodišnjim urodom
- Borovnica je prilično zahtjevna biljka, posebno na našem području. Bili smo među prvima koji su se počeli baviti njenim uzgojem. Plantažna proizvodnja ove biljke nas je zanimala i uspjeli smo - priča Neđo Stojaković i dodaje da se za sadnju uglavnom kupuje dvodogodišnja sadnica, a ako se planira zasaditi plantažno, onda se i zemljište mora dobro pripremiti.
Pojašnjava kako borovnica zahtjeva kiselo i rastresito zemljište. Može se saditi i direktno u zemlju, u iskopane rupe, može u bankove ili u veće posude. Zahtjeva i navodnjavanje, a s druge strane, veoma je otporna, može podnijeti hladnu zimu, pa čak i aprilske mrazeve kojih u tom periodu ima često, prenosi Fena.
Supruga Slavka od viška koji ne prodaju pravi marmelade, likere, voćne rakije. U marmeladi nema aditiva nego 100 odsto čista borovnica bez dodanih šećera. Ističe da je kuhar po zanimanju, pa dosta eksperimentiše i isprobava različite recepte.
- Volim kada proizvod koji napravim bude dobro prihvaćen na tržištu. Raduje me, jer to su zdravi proizvodi, mada je borovnicu najbolje konzumirati u svježem obliku. Pogoduje dijabetičarima i osobama koje pate od visokog tlaka. Može se svježa i zamrznuti, pa je jedete tokom zime - ističe Slavka.
Ove godine Stojakovići su imali urod od četiri tone borovnice. Plasiraju je uglavnom na tržište Prijedora i Banje Luke.
Borovnica se bere od polovine juna, pa do skoro kraja augusta, u zavisnosti od vremenskih prilika.
Stojakovići su zadovoljni prinosima koje imaju, ali i kvalitetom borovnica koje s ponosom nude na tržištu.