Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je prošle sedmice 0,5 posto, na 103,46 bodova, blizu najvišeg nivoa u dva i pol mjeseca.
Pritom je tečaj eura prema dolaru skliznuo 0,65 posto, na 1,0866 dolara.
Američka valuta ojačala je i prema japanskom jenu, za 0,25 posto, pa je njezin tečaj dosegnuo 149,50 jena.
Jačanje dolara treću sedmicu zaredom posljedica je procjena da će američka središnja banka ciklus smanjenja kamata nastaviti sporijim tempom nego što se nedavno očekivalo.
Podršku dolaru pružili su prošle sedmice i novi makroekonomski podaci, koji su otklonili bojazni od recesije u SAD-u.
Potrošnja u maloprodaji u rujnu je porasla 0,4 posto, nešto više nego što se očekivalo, dok je broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima neočekivano pao. Ti podaci pokazuju da najveća svjetska ekonomija stabilno raste i da tržište rada ne slabi.
Zbog toga se učvrstila teza da će ekonomija izbjeći recesiju, ali i da američka središnja banka neće nastaviti s oštrim smanjenjem kamatnih stopa, nakon što ih je nedavno srezala za agresivnih 0,50 postotnih bodova.
Na tržištu se sada procjenjuje da postoji oko 90 posto izgleda da će Fed u studenome kamate smanjiti za 0,25 postotnih bodova, a oko 10 posto da ih uopće neće mijenjati.
ECB smanjio kamate treći put ove godine
S druge strane, euro je oslabio nakon što je Europska središnja banka dodatno smanjila kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, već treći put ove godine.
Prostor za smanjenje kamata otvorilo je popuštanje inflacije u eurozoni, koja je u rujnu skliznula ispod ciljane razine od 2 posto. S druge strane, ekonomija sporo raste, pa su mu potrebni poticaji u vidu labavije monetarne politike.
Nakon novog poteza ECB-a, povećana je razlika između kamatnih stopa Feda i ECB-a, s obzirom da je Fed ove godine smanjio kamate za 0,50, a ECB za 0,75 postotnih bodova.