20+ godina
sa vama
Podaci FZS

Finansije, građevinarstvo i ICT pokreću kvartalni rast BDP-a u FBiH

Autor: Biznis.ba
Foto: Ilustracija
Federalni zavod za statistiku objavio je da realni rast BDP-a u četvrtom tromjesečju 2025. u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine iznosi 2,2 posto.

Posmatrano po područjima Klasifikacije djelatnosti, značajniji realni rast bruto dodane vrijednosti u četvrtom tromjesečju 2025. godine zabilježili su finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja 6,4 posto; građevinarstvo 3,8 posto; informacije i komunikacije 3,4 posto i trgovina na veliko i na malo; popravak motornih vozila i motocikala, prevoz i skladištenje, djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane
2,5 posto.

Tromjesečni BDP ukazuje na kratkoročna privredna kretanja, te je stoga korisno sredstvo za ekonomske analize i politike, javlja Fena.

Osnovna svrha obračuna tromjesečnog BDP-a je izračun realne stope rasta.

Tromjesečni BDP obračunat je po proizvodnom pristupu u tekućim cijenama, cijenama prethodne godine i cijenama referentne 2021. godine.

© Copyright 2005. - 2026. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba