Vlada Kosova u utorak je za 10 posto povećala takse na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine, na što je oštro reagirao Beograd odlukom o prekidu dijaloga s Prištinom, a Europska unija zatražila je od kosovskih vlasti hitno objašnjenje "neočekivane odluke".
"Odluka Prištine suprotna je važećim propisima i sporazumima i CEFTA sporazumu, a njezine posljedice nanose štetu svim nacionalnostima na Kosovu. Nužan preduvjet za nastavak briselskog dijaloga je trenutno ukidanje te štetan i protupravne odluke", poručio je direktor ureda srbijanske vlade za Kosova Marko Đurić.
Na izvanrednoj tiskovnoj konferenciji u Beogradu Đurić je rekao da je tom "opasnom i protupravnom" odlukom Priština blokirala briselski dijalog na svim razinama, prenosi Hina.
"Politički motiviranu i politički nezrelu, a usput i neprovedivu odluku, jer nitko ne može zaustaviti protok ljudi, robe i kapitala, donijeli su ljudi frustrirani što svoje političke ciljeve ne mogu ostvariti na bilo kakav način", istaknuo je Đurić.
Direktor vladina ureda za Kosovo kaže da je o novonastaloj situaciji razgovarao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić te s ministrom trgovine i turizma Rasimom Ljajićem.
Naglasio je da je vlada obavijestila Bruxelles, međunarodne organizacije i CEFTU i očekuje njihove reakcije.
"Briselski dijalog je nemoguće nastaviti do trenutka dok ne povuku ovakvu protupravnu odluku", rekao je Đurić i ocijenio "neophodnim" da međunarodna zajednica promptno reagira.
Europska unija zatražila je u međuvremenu hitno objašnjenje "neočekivane odluke" vlade u Prištini o povećanju taksi za 10 posto za proizvode uvezene iz Srbije i BiH.
Maja Kocijančič, glasnogovornica šefice diplomacije EU Federice Mogherini, ocijenila je da su mjere Prištine jasno kršenje CEFTA-e (Srednjoeuropskog sporazuma o slobodnoj trgovini), prenio je iz Bruxellesa Radio Slobodna Europa.
"Europska unija očekuje da se Kosovo, koje trenutno predsjeda CEFTA-om, u potpunosti pridržava obaveza iz CEFTA i da opozovu ovu mjeru", navela je Kocijančič u svom reagiranju na odluku kosovskih vlasti.
U priopćenju iz Bruxellesa naglašeno je da odluka vlade Kosova "podriva regionalnu suradnju, uključujući i regionalnu ekonomsku oblast, i nije na liniji sa principima koji su predviđeni Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU s Kosovom".
Današnja odluka Vlade Kosova podrazumijeva taksu od 10 posto na sve proizvode koji se uvoze na Kosovo, a podrijetlom su iz Srbije i BiH, osim na proizvodi međunarodnih brendova koji se proizvode na teritoriju Srbije i BiH.
Biznis.ba / FENA