Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo je naglasila da je turizam u 2019. godini zabilježio "boom", tada smo imali najveći broj turista i noćenja zabilježenih u FBiH, da bi već u 2020. godini zabilježen pad turista za milion i pad broja noćenja za skoro 1,7 miliona.
- Uredba je nalagala da se ne mogu otpuštati radnici do 31.12. Intencija Vlade bila je da se sačuvaju ta radna mjesta, odnosno da se zadrži broj radnika iz septembra i da se pomogne likvidnost privrednih subjekata - rekla je Đapo.
Kako je navela, privredni subjekti su se prijavili i prema kriteriju dobili su određena sredstva.
- Obavijest je bila kako u Službenom listu, tako i na web stranici Ministarstva. A jedan od komentara Ureda za reviziju je da ne radimo transparentno jer nemamo objavljenu tu odluku na web stranici - potcrtava Đapo.
Drugi komentar Ureda za reviziju, ističe, je da su se sredstva davala kompanijama koje su otpuštale radnike u poređenju sa 2019. godinom, što je paušalna analiza kojom se nanosi šteta ne samo ministarstvima i stručnim službama, već i privrednicima koji se u njoj spominju.
- Gospodin Nekić govori kako je Ministarstvo okoliša i turizma sredstva podijelilo neregistrovanim kompanijama. Treba ga pitati kako ne poznaje zakonsku legislativu i kako to neregistrovane kompanije rade, jer godinama uplaćuju porez. Sve ovo pokazuje koliko u Uredu za reviziju ne poznaju zakonsku legislativu FBiH - govori Đapo.
Naglašava da je revizija trebala konstatirati rad Ministarstva, vidjeti da li su sredstva podijeljena prema kriterijima - što i jeste bio slučaj, tvrdi ministrica, a ne iznositi paušalne stavove i svoja viđenja kako bi se nešto trebalo uraditi, i čak se u svemu tome voditi pojedinim novinskim člancima.
- Od gospodina Nekića tražimo da nam dostavi odgovore na primjedbe koje smo mu poslali - poručila je ministrica Đapo.
Biznis.ba