Razgovarali su o daljoj realizaciji projekta izgradnje fotonaponske elektrane Divkovići 1 i 2 na prostoru napuštenih rudarskih kopova i odlagališta šljake i pepela Termoelektrane Tuzla.
Projekat Divkovići 1 i 2 je važan za cijelu Federaciju i energetski sektor.
„Projekat je od suštinskog značaja jer se kroz novu upotrebu prostora omogućava zamjena proizvodnih kapaciteta na bazi uglja obnovljivim izvorima energije i otvaranju novih radnih mjesta“, kazao je ministar Lakić.
Direktor Elektroprivrede BiH, Sanel Buljubašić je istakao važnost pravovremene integracije planova za ovakve projekte u Prostorni plan, kako bi se izbjegla kašnjenja u njihovoj realizaciji, te da je Vlada Tuzlanskog kantona saglasna da uvaži strateške planove Elektroprivrede BiH u procesu izrade Prostornog plana Tuzlanskog kantona.
„Zahvaljujući podršci lokalnih i kantonalnih vlasti, stvaramo temelje za investicije koje će unaprijediti energetski sektor i podstaći razvoj obnovljivih izvora energije. Zelena tranzicija zahtijeva sinergiju svih nivoa vlasti i uključenje ovih projekata u Prostorni plan Tuzlanskog kantona za period 2025–2045.“, kazao je Buljubašić.
Veliki je značaj pretvaranja prostora koji su ranije korišteni za proizvodnju energije iz uglja u lokacije za generisanje energije iz obnovljivih izvora.
„Grad Tuzla aktivno podržava projekte zelene tranzicije koji smanjuju zagađenje i jačaju održivost, poboljšavajući kvalitet života svih građana. Ovakvi projekti predstavljaju važan korak ka održivoj budućnosti za naš grad i cijeli kanton“, rekao je gradonačelnik Tuzle, Zijad Lugavić.
Na sastanku su potvrđeni zajednički ciljevi u pogledu zelene tranzicije. Naglašeno je da se degradirane površine, koje su ranije korištene za eksploataciju uglja, sada mogu iskoristiti za proizvodnju solarne energije čime se obezbjeđuje stabilno snabdijevanje.