20+ godina
sa vama
BiH

Ograničeno povećanje cijena snabdijevanja električnom energijom tokom 2023. godine

Autor: Biznis.ba
l_f01b9912da9a8b4feff34d190feea7d4

Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, donijela Odluku kojom tijekom 2023. godine ograničava povećanje cijena snabdijevanja električnom energijom za kvalificiranog kupca do 20 posto maksimalno u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu se to odnosi za ugovore s godišnjim trajanjem ili duže.

Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije je zaduženo da tri mjeseca od stupanja na snagu ove odluke napravi analizu efekata njene primjene, te eventualno predloži neke korekcije i dostavi Federalnoj vladi, a kako bi to bilo upućeno Parlamentu FBiH na raspravu i izjašnjavanje ili, po potrebi, i ranije, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Kako je navedeno u obrazloženju, ova odluka je donesena u skladu sa Zakonom o dopunama Zakona o električnoj energiji koji je usvojio Parlament FBiH (koji je na snagu stupio 6. siječnja 2022. godine), a stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenim novinama Federacije BiH.

Shodno tom zakonskom rješenju, Vlada FBiH je 7. siječnja 2022. godine donijela isto ograničenje povećanja cijena snabdijevanja električnom energijom za kvalificiranog kupca u FBiH tokom ove godine, zbog enormnog povećanja tržišnih cijena na burzama električne energije. Odluka je usuglašena i sa Zaključkom Predstavničkog doma Parlamenta FBiH od 30. prosinca 2021. godine, da se nakon tri mjeseca od primjene Odluke napravi analiza njenih efekata.

Tako je Vlada FBiH već ranije razmatrala i prihvatila Informaciju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o efektima primjene Odluke o ograničavanju povećanja cijena snabdijevanja električnom energijom od 7. siječnja 2022. Godine.

Kako se situacija u odnosu na period kada je donesena ova odluka nije promijenila, bilo je neophodno njeno donošenje i za 2023. godinu, naveli su iz Vlade FBiH.

Pozitivni efekti korištenja revolving fonda kod Union banke

Vlada Federacije BiH danas je usvojila izvješće Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o kontroli namjenskog utroška sredstava Trajnog revolving fonda kod Union banke d.d. Sarajevo za 2021. godinu.

Riječ je o programu za dugoročno financiranje projekata putem dodjele kredita, a koji je namijenjen gospodarskim društvima s ciljem da se gospodarstvenici potaknu na ulaganja u materijalnu imovinu radi modernizacije i proširenja postojećih proizvodnih kapaciteta, kao i na osnivanje novih poslovnih pogona i jedinica uz uvjet zadržavanja i povećanja broja zaposlenih.

U skladu s Programom utroška sredstava, a na osnovu dostavljenih aplikacija, u 2021. godini su financirani projekti šest gospodarskih društava u ukupnom iznosu od 3.960.000 KM.

Kako je istaknuto u izvješću Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, glavni efekti dodijeljenih sredstava su izgradnja proizvodnih, poslovno-proizvodnih i poslovno-skladišnih objekata, zatim adaptacija poslovnih objekata, kupovina poslovnih prostora, kao i zemljišta za izgradnju novih proizvodnih objekata.

Nabavljeni su i strojevi za obradu metala, kontejneri za skladištenje materijala i alati za proizvodnju plastičnih elemenata.

Također, u gospodarskim društvima koja su korisnici ovog programa u prošloj godini je povećan broj zaposlenih za 28 novih radnika, a očekuje se i povećanje ukupnog prihoda za deset posto u odnosu na prošlu godinu, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Prihvaćena Strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja FBiH 2021-2027.

Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva,  prihvatila Strategiju poljoprivrede i ruralnog razvoja FBiH 2021-2027. godina, te utvrdila i Parlamentu FBiH uputila Prijedlog odluke o njenom usvajanju.

Strategija je osnovni srednjoročni strateško-razvojni dokument kojim se utvrđuju ciljevi i prioriteti razvoja poljoprivrede i ruralnih područja u FBiH u periodu usklađenom s trajanjem aktualne Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije (EU) do 2027. godine, kao i način njihovog ostvarivanja, financijski i institucionalni okvir za provedbu, monitoring, evaluacija i izvještavanje, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Strategijom je predviđeno stvaranje sigurnijeg i predvidljivijeg ambijenta za poljoprivredne proizvođače, organizatore otkupa i prerađivače, u kojem mogu jasno vidjeti koje mjere će se provoditi i na koji način, a kako kažu, ovo bi trebalo olakšati planiranje proizvodnje, prodaje i investiranja, te u konačnici rezultirati zdravim i održivim razvojem poljoprivrednog sektora u cjelini.

Ovaj dokument stavlja naglasak na podizanje kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, te smanjenje negativnih utjecaja na okoliš. Kao prioritet navodi se i razvoj poslovanja poljoprivrednih zadruga i organiziranje poljoprivrednika u okviru zadružnih organizacija.

Također, direktna plaćanja se pojednostavljuju i pretvaraju u jedinstven sistem plaćanja po hektaru i grlu. Ovo ostavlja prostor kantonalnim ministarstvima da svoje specifične proizvodnje dodatno podrže iz svojih proračuna, a da svi proizvođači na prostoru Federacije imaju što ujednačenije uvjete za proizvodnju s obzirom na stupanj podrške.

U obrazloženju je navedeno da je, u skladu s propisima, resorno federalno ministarstvo pribavilo mišljenje Federalnog zavoda za programiranje razvoja o provjeri usklađenosti teksta ove strategije sa Strategijom razvoja Federacije BiH 2021-2027.

Konstatirano je da postoji međusobna usklađenost ova dva razvojna dokumenta, odnosno da se u procesu pripreme ove strategije vodilo računa o razvojnim pravcima i prioritetima na nivou FBiH, uključujući i Okvir za implementaciju ciljeva održivog razvoja u BiH.

Također, osigurano je provođenje nezavisne prethodne (ex-ante) evaluacije nacrta strategije s ciljem utvrđivanja kvalitete, relevantnosti i koherentnosti strateškog dokumenta, ali i mogućnosti provedbe strateških dokumenta i osiguravanje njihove usklađenosti s pravnim okvirom u FBiH.

Strategija nastoji preuzeti nova rješenja iz relevantnih uredbi EU-a, što znači da se pojavljuju nove ili drukčije mjere poljoprivredne politike za koje je potrebno stvoriti preduvjete za njihovu provedbu.

Navedeno je i da će usvajanjem strategije biti potrebno donijeti nove zakone o poljoprivredi i o novčanim poticajima u ovoj oblasti.

Inače, na izradi strategije radilo je osam radnih grupa u kojima su bili angažirani profesori s poljoprivrednih fakulteta i zavoda. Ove radne grupe su prema prethodno definiranim temama (Voćarstvo i vinogradarstvo, Ratarstvo i povrtlarstvo, Animalna proizvodnja, Prehrambena industrija, Prirodni resursi, Poslovno okruženje, Ruralni razvoj i Ribarstvo) napravile nacrt teksta u skladu s projektnim zadatkom i predlošcima koje je kao osnovu rada definirao centralni tim za izradu strategije.

U fazi izrade ove strategije obavljene su i sve potrebne propisane konzultacije sa zainteresiranom javnošću.

Strategija podrazumijeva povećanja izdvajanja proračunskih sredstava za poljoprivredu, tako je planirano da se svake godine proračun za ove namjene uvećava, a u narednoj godini planirano je proračunsko izdvajanje od 128 milijuna maraka, dok je u 2024. godini plan da to bude iznos od 143 milijuna maraka.

(Fena)

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba