Iako je lani na bh. tržište uvezeno manje igračaka, ali i izvezeno, oni koje se u BiH bave ovom proizvodnjom ističu da pandemija ipak nije previše uticala na njihovo poslovanje i da nije srozala industriju igračaka.
Bešir Hasić, vlasnik fabrike igračaka od drveta "Hasić-drvo" Gradačac, kazao je za "Nezavisne" da oni izvoze igračke u Njemačku već nekoliko godina te, kako kaže, ni pandemija uzrokovana virusom korona nije im poremetila planove.
"Svake godine imamo rast izvoza naših igračaka za šest do osam odsto. I u godini koja je iza nas, a koja je bila u znaku virusa korona, imali smo uspješan izvoz", ističe Hasić.
Dodao je da firma "Hasić-drvo" u potpunosti izvozi svoj proizvodni asortiman u zemlje Evropske unije, tako da je didaktičke igračke od drveta proizvedene kod njih moguće pronaći u trgovinama širom svijeta, ali ne i u BiH.
"U svom dosadašnjem radu stekli smo mnogobrojne zadovoljne klijente. Osnova naše proizvodne djelatnosti se bazira na proizvodnji igara i igračaka od drveta. Glavni distributer naših proizvoda nalazi se u srcu Evropske unije, koji distribuira naše proizvode širom svijeta", kazao je Hasić.
Naveo je da kao sirovinu koriste isključivo bh. drvo, uglavnom lipu, s godišnjim utroškom od oko 1.500 kubika drveta.
Da je izrada igračaka dobar posao, u razgovoru za "Nezavisne" potvrdio je i Amer Čulov iz Visokog, koji je prije tri godine počeo sa proizvodnjom eko-drvenih igračaka.
"Radimo već tri godine kao mali bh. proizvođač, koristimo dio mašinske obrade, ali je 70 odsto takozvani handmade, ručna obrada, jer igračke zahtijevaju mnogo pažnje, vremena i ideja za obradu kako bi se prilagodile za dječju maštu i upotrebu", kazao je vlasnik preduzeća "Čulov drvo".
On je istakao da oni trenutno rade samo za domaće tržište.
"Prodaja se vrši kroz predškolske ustanove, centre za rad s djecom, igraonice te kompanije koje su kupovale za dalju prodaju ili za poklone djeci", ističe Čulov.
Kako je rekao, to nisu klasične igračke, a program čini više od 50 artikala.
"Didaktički materijal za djecu služi za edukaciju i zabavu, a na kraju se dođe do igranja", ističe Čulov.
Dodaje da su proizvodnju pokrenuli s namjerom da doprinesu razvoju djece kroz didaktičke materijale od drveta, koji nisu štetni za korištenje.
Kako kaže, pandemija je kod njih imala uticaja, ali ne u velikoj mjeri.
Iz jedne prodavnice u Banjaluci koja se bavi prodajom igračaka istakli su da su zadovoljnim obimom posla koji su imali u prethodnom periodu jer, kako kažu, djeca su najbolji potrošači, tj. njihovi roditelji kupci.
"Tokom pandemije djeca su više bila kod kuće pa su kupovane razne igračke - od edukativnih, didaktičkih, do onih uobičajenih kao što su lutke i autići", naveli su oni.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanja (UIO) BiH, lani je u BiH uvezeno igračaka u vrijednosti od 32,8 miliona KM, što je preko šest miliona KM manje nego godinu dana ranije.
"Što se tiče izvoza, i tu se bilježi pad u 2020. u odnosu na godinu dana ranije, za oko 4,7 miliona KM", kazali su UIO BiH.
Dodaju da su igračke najviše uvozili iz Kine, Srbije, Hrvatske, Njemačke, Turske, Grčke i Hong Konga.
"Kada je u pitanju izvoz, igračke bh. proizvođača našle su se na policama Njemačke, Srbije, Švajcarske i Velike Britanije", kazali su iz UIO BiH.
Biznis.ba / NN