20+ godina
sa vama
BiH

Podrška Švedske pravednoj i efikasnoj energetskoj tranziciji BiH

Autor: Biznis.ba
l_a3d686fc37b8a5c5eb311d7ef7151ff5

Štokholmski institut za okoliš (SEI), Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine (MVTEO), Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (Sida) i četiri bh. lokalne samouprave (Banovići, Breza, Ugljevik i Živinice) ozvaničili su danas, u okviru „Sarajevske energetske i klimatske sedmice“ (SECW), početak programa "Održiva tranzicija Bosne i Hercegovine (BiH SuTra)".

Sveobuhvatni cilj ovog programa je podrška pravednoj tranziciji BiH u dekarboniziranu i ekološki održivu budućnost, usklađujući se sa drugim razvojnim prioritetima. Tim povodom predstavnici SEI-a i jedinica lokalne samouprave potpisali su Memorandum o razumijevanju.

Birgitta Jansson, zamjenica šefa Odjela za razvojnu saradnju Ambasade Švedske
u Sarajevu  naglasila je važnost ovog programa u smislu oblikovanja budućeg razvoja i opredjeljenja za put u održiviju i čistiju budućnost.

- Švedska je sretna što može da podrži ovu inicijativu – istakla Jansson, dodjući da niti jedna država ne može sama da rješava sve probleme u energetskoj tranziciji, te da je neophodna međunarodna suradnja.

Branka Knežević, šefica Odsjeka za primarnu energiju i politiku MVTEO, je rekla da program predstavlja nastavak aktivnosti vezanih za tranziciju energetskog sektora.

Fokus je na općinama koje se nalaze u regijama bogatim ugljem  i sve lokalne zajednice u kojima će se provoditi program dobile su podršku općinskih vijeća.

Načelnik Općine Banovići Bego Gutić je rekao da im taj program mnogo znači s obzirom da su već ušli u neke projekte kada je riječ o eneretskoj tranziciji. Imajući u vidu potrebe građana ove općine, kako je dodao, opredjelili su se za dva projekta koji se odnose na vodosnabdijevanje i toplifikaciju.

Načelnik Općine Breza Vedad Jusić izrazio je zahvalnost nosiocima projekta i izrazio uvjerenje da će nakon njegove implemetacije imati konkretne rezulatate na terenu. Rudnik mrkog uglja u Brezi posluje već 115 godina i veoma je važno, kako je rekao, da ova lokalna zajednica na vrijeme izradi strategije i odabere put kojim će se kretati u budućnosti.

Milorad Jovičić, šef kabineta načelnika Općine Ugljevik, rekao je da ova lokalna zajednica umnogome zavisi od RiTE Ugljevik, kao i egzistencija više od dvije hiljade ljudi. Dodao je da taj program predstavlja priliku da planiraju 20 godina unaprijed i ispoštuju međunarodne sporazume u kontekstu energetske tranzicije.

Gradonačelnik Živinica Began Muhić je rekao da su opredjeljeni za realizaciju projekata važnih za budućnost ovog grada, te da budu primjer kako se može provesti optimalna energetska tranzicija.

Menadžer angažmana iz Štokholmskog instituta za okoliš (SEI) Rober Watt je rekao da SEI 35 godina  provodi istraživanja u oblasti održivog razvoja i zaštitte okoliša. U više od 18 lokalnih zajednica koje su provodile tranziciju bio je jedan ključni faktor, a to je uključenost lokalnih vlasti.

-Taj entuzijazam pokazale su tri općine i jedan grad i ovo je izvrsna prilika da SEI prenese ono što smo naučili i radili u drugim krajevima – istakao je Watt.

Biznis.ba

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba