Radnici u trgovini RS traže neradnu nedjelju, mogući štrajkovi!
S druge strane, radnici u trgovini RS isto traže već godinama, odnosno da imaju jedno pravilo na nivou entiteta, a ne da to zavisi od lokalnih zajednica.
“Projekat neradne nedjelje je Sindikat trgovine, turizma, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti Republike Srpske započeo 2019. godine ali do sada nemamo generalno riješen problem, problem je riješen djelimično“ - kaže za Vijesti.ba Goran Savanović, predsjednik Sindikata.
Nakon što je neradnu nedjelju uvela opština Višegrad, uslijedilo je proglašenje neradne nedjelje i u Sokocu i Kotor Varošu. Dio opština odlučio se za djelimično neradnu nedjelju.
„To je djelimično rezultat naše inicijative koja traje i koja će se nastaviti“ – kaže Savanović.
Nakon uvođenja neradne nedjelje u Federaciji BiH tema je postala interesantnija, kaže Savanović.
„Već smo preduzeli neke radnje a 2025. godine ćemo ići s prijedlogom da entiteske vlasti izmijene Zakon o trgovini. Tražićemo da se zakonom reguliše pitanje neradne nedjelje, na način da se ustanovi neradni dan za cijeli entitet i da opštine i gradovi više ne donose samostalno odluke o radu nedjeljom. To treba biti generalno uređeno zakonom“ , kaže Savanović za Vijesti.ba.
Dodaje da radnici koji rade nedjeljom i državnim praznicima nisu adekvatno plaćeni za svoj rad, a da poslodavci nisu spremni pregovarati o većoj cijeni rada za radni vikend.
„Generalno gledajući, poslodavci na ovim prostorima ne bi bili spremni ni za neradnu nedjelju. Drugo, problem koji ističu jest mogućnost da uvođenjem neradne nedjelje uvedu i otkaze radnicima. Smatram da to nije tačno, jer u sadašnjoj situaciji su odnosi u trgovinama takvi da uopšte ne radi dovoljan broj radnika. Jedan radnik radi posao za još barem trećinu kapaciteta još jednog radnika. Radnici su preotperećeni i rade više nego što treba, a uvođenje neradne nedjelje nema teoretske šanse da vodi otkazima. U normalnim uslovima u kojima se poštuju norme i standardi to nije moguće, no mi smo te norme izgubili“ – kaže Savanović.
Entitetski prosjek plate u sektoru trgovine je 1220 KM, kaže Savanović, i ispod je opšten entitetskog prosjeka za čak 200 KM.
„U toj plati je sastavljeno sve: i naknada za topli obrok, i naknada za prevoz, i to su mala primanja. Naš zahtjev za iduću godinu prema svim poslodavcima biće povećanje plata, jer plate moraju biti daleko veće“, kaže Savanović.
On dodaje da je moguće da će u narednom periodu biti štrajkova upozorenja ili sličnog načina organizovanja.
M.LJ.
(Vijesti.ba)