Do te cifre se dolazi kada se ukupna zaduženost stanovništva po kreditima banaka koje posluju u RS, a koja iznosi 2,86 milijardi KM, podijeli sa brojem stanovnika iz posljednjeg popisa, a to je 1.170.342.
Kada se u zbir uzmu i poslovnice iz Federacije BiH, dug iznosi gotovo tri milijarde maraka i veći je za šest odsto, ili 177,4 miliona KM, u odnosu na kraj pretprošle godine.
Ako se gleda namjena, u 73 odsto slučajeva su u pitanju krediti za opštu potrošnju, sa stopom rasta u 2018. godini od šest odsto.
Krediti za stambene potrebe iznosili su 653 miliona KM, ili 22% ukupnih kredita građanima, sa stopom rasta od 9% u odnosu na stanje na kraju 2017. godine (600,8 miliona KM).
Krediti za obavljanje djelatnosti građana iznose 150,2 miliona KM s istim učešćem od pet odsto u ukupnim kreditima kao i 2017. godine.
Kada su u pitanju krediti opšte potrošnje, najveće učešće imaju nenamjenski gotovinski, koji iznose 1,91 milijardu KM. Ostatak otpada na prekoračenje po računima, zaduženje putem kartica, kupovinu automobila i ostale kredite za opštu potrošnju.
Murisa Marić, iz Udruženja potrošača "Don" u Prijedoru, kaže da su građani prezaduženi, ali da bez kredita jednostavno ne mogu ispunjavati osnovne ljudske potrebe.
"Mislim da će svake godine iznos zaduženja biti veći, a da će rasti i broj ljudi koji se zadužuju jer se ovakav rast cijena ne može ispratiti povećanjem primanja za 30 maraka", kaže ona i dodaje kako su nenamjenski krediti, po običaju, i najnepovoljniji kada je kamata u pitanju.
Prema njenim riječima, dok jedni pokušavaju da putem zaduživanja plate određene životne troškove, drugi dižu kredite kako bi zatvorili postojeće i tako produbljuju svoju agoniju.
Inače, bankarski sektor Republike Srpske u 2018. godini iskazao je neto dobit u ukupnom iznosu od 85 miliona maraka, što je za 12 odsto manje nego 2017. godine, kada je svih osam banaka iskazalo neto dobit u iznosu od 96,2 miliona KM. Jedna banka je u 2018. godini iskazala gubitak u iznosu od 10,8 miliona KM.
"Bankarski sektor Republike Srpske je stabilan i adekvatno kapitalizovan, a likvidnost i profitabilnost su na zadovoljavajućem nivou", ocjenjuju u Agenciji za bankarstvo RS.
Biznis.ba / NN