Šarović je govorio u okviru panela posvećenog konkurentnosti, te naveo da opšta konkurentnost služi donosiocima odluka da se suoče s ključnim izazovima, ali i s prednostima neke zemlje.
Radna snaga je, prema njegovim riječima, nešto o čemu smo ranije govorili kao o konkurentskoj prednosti, ali se u tom smislu stanje pogoršalo uzimajući u obzir da je tržište radne snage u Evropi otvoreno i da se već suočavamo s nedostatkom radne snage.
Šarović je naveo da je u prethodnom periodu desetine miliona eura umjesto u BiH uloženo u susjedne zemlje i u regionu.
Govoreći o ključnim izazovima koji utiču na opštu konkurentnost, Šarović je kazao da imidž BiH nije dobar, te da se mora poboljšati unapređenjem svega onoga što se odnosi na opštu stabilnost, predvidivost ulaganja, stabilnost institucija, političku stabilnost i neke druge parametre.
- Mi u BiH moramo praktično završiti sa, kako ih ja nazivam, stranačkim ekonomijama. Uticaj stranačkih elita na donošenje ključnih ekonomskih mjera moramo ograničiti i oni ne mogu da budu, rekao bih, izvan razumnog nivoa - istakao je Šarović.
Naglasio je da porezni sistem mora da doživi snažnu reformu. Složio se sa svima koji infrastrukturu smatraju osnovnim parametrom za mjerenje konkurentnosti BiH, te naglasio da se i toj oblasti mora napraviti snažan iskorak.
Biznis.ba / FENA