Najveći vlasnici "Agrokora", čiji je ukupni dug osam milijardi eura, bit će Sberbanka sa 39,2 posto, vlasnici obveznica sa 25 posto, VTB banka sa 7,5 posto, a Zagrebačka banka sa 2,3 posto.
Ekonomski analitičar Damir Miljević u razgovoru za Vijesti.ba ističe kako je u cijeloj ovoj priči izuzetno bitno da je došlo do nagodbe, jer je druga opcija bio odlazak u stečaj.
- A to bi značilo sve ono čega smo se na Balkanu nagledali proteklih godina - propadanje firmi, otpuštanje radnika... - kazao je Miljević.
Sa tog stanovišta, navodi, postizanje nagodbe može se smatrati velikim uspjehom. Međutim, s obzirom na novu strukturu vlasništva, odnosno upravljanja "Agrokorom", u kojoj dominaciju imaju finansijske organizacije - ruske banke i američki fondovi, Miljević ističe kako je veliko pitanje na kakvu će se oni strategiju odlučiti u budućnosti.
- Da li će se odlučiti da nastave poslovanje koncerna u ovom obliku, pa svoja potraživanja namiruju iz profita ili ići na prodaju profitabilnih kompanija iz svog sastava i na taj način namirivati potraživanja? To je jedan veliki upitnik koji ostaje nad glavom svima onima povezanim sa sistemom "Agrokora" - naglašava Miljević.
Ističe da kompanije u BiH koje djeluju pod okriljem "Agrokora" u nekom bližem vremenskom periodu mogu očekivati nastavak poslovanja kao do sada.
- Međutim, veliko je pitanje da li će novi vlasnici odlučiti da neke poslove prodaju. Drugim riječima, da li će npr. "Kiseljak" i za tri do pet godina biti u vlasništvu "Agrokora" ili će ga Rusi i Amerikanci nekome prodati - zapitao se Miljević.
Napominje da kompanije u BiH ne trebaju strahovati, već samo pažljivo pratiti šta se dešava u i oko "Agrokora" nakon što ga preuzme nova upravljačka struktura, te da u skladu s tim vuku svoje poteze.
- Preporučujem im da nastave raditi svoj posao kao i do sada, ali da ipak jednim okom gledaju na neku drugu stranu gdje bi mogli plasirati svoje proizvode - zaključio je Miljević.
D.K.
Biznis.ba / Vijesti.ba