U Semberiji, najvećoj žitnici Bosne i Hercegovine, berba kukuruza ove godine počela je nešto ranije. Iako su zadovoljni prinosom i kvalitetom, suočeni su sa novim problemom – zbog nedostatka stočnog fonda desetkovanog afričkom kugom sasvim je izvjesno da će na tržištu biti viška kukuruza, a i cijena nije zadovoljavajuća.
U atarima semberskih sela ovih dana kombajni ubrzano skidaju kukuruz sa njiva. Vojislav Lukić iz semberskog sela Suho Polje kaže da, za razliku od ostalih kultura ove godine, kukuruz nije iznevjerio.
"Krenula je sezona, ove godine je dosta dosta bolja godina za kukuruz, prošle godine je prosjek 300 kila, a ove 600 kila po dulumu. Prošle godine je bila dosta bolja cijena, ove godine je dosta bolji rod ali manja cijena, ali šta ćeš, moramo raditi", kaže Lukić.
To što je kukuruz bolje rodio, ratarima nije za radovanje. Zbog afričke kuge uginula je većina svinja u Semberiji, pa je sasvim izvjesno da će se na tržištu stvoriti i višak kukuruza.
"Nije dobra situacija, pobijeno sve. Nemaju ljudi čemu da daju, ovo stočnog fonda što ima, goveđeg, to je sasvim dovoljno i previše ovo što imamo", ističe poljoprivrednik Milenko Nikolić.
"Cijena je od nekih 30 KM 31, 29, uglavnom cijena se vrti tu oko 30 KM. Realno, na ovu cijenu đubriva i goriva tri marke za pet i po - šest tona, tu je nula, bez zarade", navodi Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije.
U Semberiji je pod kukuruzom ove godine bilo zasijano oko 26 000 hektara. Višak kukuruza na tržištu značiće i nižu cijenu.
"Najvjerovatnije veće količine će se sijati domaće pšenice, neće se ići na originalno sjeme, 25-30 KM u otkupu, to je ponižavajuće u odnosu na cijenu sjemenske od 150, za šta se radi", kaže Milenko Nikolić.
Neizvjesna zarada od kukuruza na kraju dovodi u pitanje i plan jesenje sjetve.
"Narod mora sijati, svaka je godina sve teža i teža, ali mi moramo sijati i raditi", naglašava Vojislav Lukić.
Šta će se i koliko sijati, još niko sa sigurnošću ne smije da tvrdi, ali ono što je sigurno je da će svega biti manje, piše BHRT.
(Biznis.ba)