Uvoz iz Italije, Kine, Južne Koreje i Japana u BiH znatno opao nakon pojave koronavirusa
S obzirom na to da se koronavirus sve više širi i to pogotovo u navedenom periodu i da je upravo u ovim zemljama zabilježen najveći broj slučajeva zaraze, moguće da je i to jedan od razloga što su uvoz i izvoz manji u ovoj u odnosu na 2019. godinu.
Najveća razlika kada je riječ o uvozu robe je između BiH i Italije. Tako je ove godine u našu zemlju uvezena roba u vrijednosti nešto većoj od 236 miliona KM, što je u odnosu na isti period prošle godine manje za 16,6 miliona KM. Ista situacija je i s izvozom. Prošle godine je u januaru i februaru iz naše u ovu državu izvezena roba u vrijednosti nešto većoj od 213 miliona KM, dok je ove godine taj iznos manji za 39,4 miliona KM.
I u Južnu Koreju je izvoz iz naše države znatno opao s obzirom na to da je za navedeni period izvezena roba u vrijednosti nešto višoj od 999.000 KM, a ove godine je situacija nešto drugačija te je ta vrijednost opala za skoro 430.000 KM. Uvoz iz Južne Koreje u BiH je također ove godine manji za skoro 2,3 miliona KM.
Kada je riječ o Japanu, iz ove države smo također u prva dva mjeseca prošle godine uvozili više u odnosu na ovu i riječ je o vrijednosti nešto većoj od 590.000 KM. U Japan je BiH od svih zemalja generalno najmanje izvozila, ali se i ove godine taj broj dodatno smanjio za nešto više od 18.000 KM.
Treba istaći da je slična situacija i kod naših zapadnih susjeda. Anketa Hrvatske gospodarske komore (HGK) pokazala je da dvije trećine (66 posto) hrvatskih firmi već osjeća negativne posljedice situacije s koronavirusom na svom poslovanju, a više od polovice njih (53 posto) je izjavilo da im je pao promet.