Zelena tranzicija na zapadnom Balkanu -Lične priče o zelenim poslovima i vještinama
Transformacija različitih industrija, podizanje svijesti i primjena novih direktiva i zakona, usklađenih sa EU, su neizbježni, kako bi se stvorile prilike za održivu budućnost. Ovo nipošto nije lak proces i puno toga još treba uraditi, ali mnogi ljudi su posvećeni ovoj ideji, usmjeravajući svoje karijere i profesionalni razvoj ka zelenim praksama.
Projekt EU4Green pokrenuo je seriju od šest kratkih videa kako bi kroz lične priče predstavio ovo transformativno putovanje.
Serija pod nazivom EU4Green Video Series: Zeleni poslovi i vještine, koja prikazuje inspirativne pojedince i njihove uloge u oblikovanju zelene ekonomije, fokusira se na nekoliko ključnih tema zelene tranzicije, u skladu sa Zelenom agendom za Zapadni Balkan, s posebnim naglaskom na zeleno obrazovanje.
Prikazane su priče o ljudima i njihovim karijernim odlukama koje doprinose tranziciji, zaštiti životne sredine, ali i njihovom životu, prihodima i prosperitetu.
Cirkularna ekonomija i biodizajn (Bosna i Hercegovina)
Posebno zanimljiva osoba i stručnjakinja u ovom serijalu je upravo Maja Halilović iz Sarajeva, vizionarska istraživačica koja predvodi biodizajn u BiH - pokret koji organski otpad transformiše u vrijedne proizvode poput održivih tekstila i keramike. Koristeći kulture bakterija i otpad od kafe, njen revolucionarni rad naglašava ekonomski i ekološki potencijal praksi cirkularne ekonomije. Njena priča ističe kritičko razmišljanje i inovacije kao ključne pokretače zelene tranzicije i održive budućnosti.
Održiva poljoprivreda (Crna Gora)
U bujnim predjelima blizu Skadarskog jezera, mladi poljoprivrednik Miloš Radunović koristi regenerativne tehnike poljoprivrede koje čuvaju vodu, obnavljaju zdravlje tla i povećavaju prinose. Primjenom inovativnih metoda poput permakulture, dokazuje da održiva poljoprivreda ne samo da koristi okolini, već otvara i vrata novim poslovnim prilikama. Njegov rad pokazuje kako moderne prakse mogu unaprijediti tradicionalnu poljoprivredu u regionu.
Energetska efikasnost (Srbija)
Instalater solarnih panela i prosumer iz Srbije pokazuje kako obnovljiva energija može smanjiti ugljenični otisak, istovremeno stvarajući mogućnosti za prekvalifikaciju i zapošljavanje. Fokusiranjem na obrazovanje i obuku u solarnoj tehnologiji, ova uloga ilustruje potencijal zelenih poslova u jačanju slabih tržišta rada, uz doprinos ciljevima dekarbonizacije regiona.
Zelena gradnja i arhitektura (Kosovo)
Arhitekta specijaliziran za održivi dizajn zgrada i pejzažni arhitekta koji radi na vertikalnim zelenim zidovima za škole na Kosovu revolucioniraju urbanu gradnju. Integracijom zelenih materijala, energetski efikasnih dizajna i biljaka koje pročišćavaju zrak dokazuju da je održiva arhitektura ključna za smanjenje uticaja na životnu sredinu i poboljšanje životnih standarda u urbanim sredinama.
Zaštita i biodiverzitet (Albanija)
Konzervator iz Instituta za zaštitu prirode u Albaniji neumorno radi na očuvanju lokalnih ekosistema i biodiverziteta. Edukujući nastavnike o ekološkim pitanjima, ova inicijativa naglašava ključnu ulogu svijesti i obrazovanja u razvijanju kulture očuvanja prirode, koja je od vitalnog značaja za očuvanje bogatog prirodnog nasljeđa regiona.
Inženjer za kvalitet zraka (Sjeverna Makedonija)
Stručnjak za kvalitet zraka iz Sjeverne Makedonije posvećen je praćenju i poboljšanju kvaliteta zraka, identifikovanju opasnosti i sprječavanju budućih problema. Ovaj rad je ključan u rješavanju zagađenja zraka, gorućeg problema u regionu, i osiguravanju zdravijeg okruženja za zajednice.
Zašto su ove priče važne
Istaknuti zeleni poslovi nisu samo karijerni putevi – oni su ključni za rješavanje ekoloških izazova regiona dok stvaraju ekonomske prilike. Svaki govornik predstavlja jednu dimenziju zelene tranzicije, pokazujući konkretan uticaj održivih praksi i zelenih vještina na industrije, zajednice i ekosisteme - saopćili su iz Projekta EU4Green.
Kroz ove stvarne priče, serija EU4Green Video Series inspiriše mlade, donosioce odluka i zainteresovane strane da vide zelenu tranziciju kao priliku za rast i inovacije. Ulaganjem u obrazovanje, stručno osposobljavanje i industrije usmjerene ka budućnosti, zapadni Balkan može zauzeti prepoznatljivu ulogu u stvaranju održive i inkluzivne budućnosti - navodi se u saopćenju, prenosi Fena.