20+ godina
sa vama
Novi plan

Brisel pripremio carine SAD-u od 95 milijardi eura

Autor: Biznis.ba
Foto: Ilustracija
Evropska komisija objavila je plan o uvođenju dodatnih carina na uvoz iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u vrijednosti od oko 95 milijardi eura, ako pregovori sa Washington ne dovedu do rješenja trgovinskog spora.

Objavljeni spisak ciljanih proizvoda obuhvata industrijsku i poljoprivrednu robu.

Pored toga, Komisija se konsultuje sa prijestonicama o mogućim ograničenjima na određeni izvoz čeličnog otpada i hemijskih proizvoda iz EU u SAD u vrijednosti 4,4 milijarde eura, navodi se u saopštenju.

"EU ostaje potpuno posvećena pronalaženju dogovorenih rješenja sa SAD-om", rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Ona je dodala da Brisel vjeruje "da se mogu postići dobri dogovori u korist potrošača i preduzeća sa obje strane Atlantika", prenosi BHRT.

"Istovremeno, nastavljamo da se pripremamo za sve mogućnosti", naglasila je Von der Leyen.

Američki predsjednik Donald Trump pauzirao je u aprilu na 90 dana uvođenje posebnih carina većini trgovinskih partnera, uključujući EU, što je navelo blok da obustavi planirane kontramjere da bi se omogućili dalji razgovori.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba